Perşembe, Ağustos 18, 2022

Bu Baharat 100’den Fazla Hastalığa Şifa Veriyor

şifalı bitkiler zerdeçal

Baharatların yemeklere verdiği lezzet kadar sağlığa sağlık katıyor olmasını da son yıllarda sıklıkla dile getirilmesinden dolayı öğrendik. Tüm dünyada keten tohumu ve çimden sonraki en faydalı baharat olarak kabul edilen curcuma longa linn bitkisinden elde edilen bir baharat 100 den fazla hastalığa şifa kaynağı olarak insanlığın kullanımına sunuluyor.

Özellikle Hindistan ve Okinawa’da sıklıkla kullanılan bu mucize baharat sayesinde, bu bölgelerde kanser hastalığı çok nadir bir şekilde görülüyor. Hint Safranı olarak da bilinen bu mucize baharat aslında bizlerin de yabancı olmadığı ve artık pek çok insanın günlük hayatında kullandığı tanıdık bir bitki.

Zerdeçal

Evet zerdeçal pek çok hastalığa deva olması ile biliniyor ve gerekli dozlarda alındığında pek çok hastalığı önceden önleme özelliğine sahip bir baharat. Şimdi sizlere bu mucize baharatın bazı faydalarından bahsetmek istiyorum.

Alzheimer için faydalıdır

Tayvan’da yapılan bir araştırmada, kahvaltıda 1 gr zerdeçal yemek, diyabetin ilk evresinde ve bilişsel becerilerinde azalma olan kişilerde hafızayı güçlendiriyor ve Alzheimer adı verilen unutkanlık hastalığını önlemede çok fayda sağlıyor. 60 yaş üstü kadın ve erkekler üzerinde yapılan deneylerde, kahvaltıda 1 gr zerdeçal tüketen kişilerin testleri daha iyi şekilde tamamladığı kanıtlanmış.

Meme kanseri için faydalıdır

Zerdeçal Meme kanserine enden olan hücrelerin %75 gibi büyük bir kısmını bloke ediyor. Östrojeni taklit eden hücreleri bloke ediyor. Bu taklitçi hücreler meme kanserinin sebebi. Bu hücrelerin bloke edilmesi kanserli hücrelerin büyümesini engelliyor. Ayrıca karaciğer kanserinin de metastaz (yayılma) yapmasını %70 oranında önlüyor. Pek çok kanser araştırma merkezi de zerdeçalın kanser hastalığını önlemede çok etkili olduğu konusunda hem fikir.

Kanser hücrelerini yok ediyor

Çin tıbbında ve Ayurveda tıbbında sıklıkla kullanılan zerdeçal’ın kanser hastalığını önlemede ve var olan kanser hastalığının tedavisinde çok büyük fayda sağladığı ortaya çıktı. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor olması da bunun en büyük kanıtı. Çünkü bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişiler ancak hastalıkları daha kolay bir şekilde yenebilir. Zerdeçal, yemek borusundaki kanser hücrelerinin yok ediyor. Ayrıca bağırsak da polip oluşumunu engelliyor. Ayrıca hasarlı hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

Eklem aralarında kıkırdak kaybı ve kireçlenme olarak olarak tarif edilen osteoartrit hastalığı için de çok büyük fayda sağlayan zerdeçal baharatı, uygun beslenme ve egzersizlerle desteklendiği, gerçekten de olumlu sonuçlar veriyor.

Yapılan araştırmalar, zerdeçalın tümörleri küçülttüğünü de kanıtlıyor. Özellikle karaciğer kanserinde tümörleri %81 e kadar küçültebiliyor. Zerdeçalın zeytinyağı, karabiber ve acı kırımızı biber ile birlikte tüketilmesi, vücuttaki emilimi %100 e yaklaştırıyor. Bu da, bazı ilaçlara karşı direnç geliştirmiş olan bazı tümör türlerinde daha etkin bir tedavi yapılmasını sağlıyor.

Zerdeçal antiviral etkisi ile uçuk virüsüne karşı da etkili bir baharat olarak biliniyor.  Ayrıca vücuttaki antikorları artırıyor olması da bir diğer faydası. Zerdeçalın kullanım şekli hastalıklara göre değişmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz