Salı, Ağustos 16, 2022

Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

boyun düzleşmesi

Son zamanlarda özellikle genç nüfusta oldukça sık görülen boyun düzleşmesi yoğun stres, yorgunluk ve aşırı düşünme gibi sebeplerle ortaya çıkan ve tedavi edilmediğinde boyun fıtığına sebep olabilen bir hastalıktır. Boyun düzleşmesi şekil olarak c harfine benzeyen boyun omurgamızın zamanla aşırı yüklenmeden dolayı ı harfi şeklinde dik pozisyona dönüşmesidir. Vücudumuzda bulunan bütün omurgaların standart bir şekli bulunmasına rağmen kimi zaman çeşitli sebepler ve hastalıklarla da omurgaların şekli değişebilmektedir.

Boyun düzleşmesi uzun süreli öne eğik oturmaktan, yüksek ve sert yastıkların kullanımından, koltuk ve kanepe gibi alanlarda rahatsız edici bir pozisyonda uyumak, aşırı yük kaldırmak ve boyuna darbe almak gibi sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Oluşur?

Boyunda bulunan yumuşak ve özel diskler doğal olarak içe doğru kavisli bir yapıdadırlar. Fakat çeşitli sebeplerle boyun disklerinde kayma veya şekil bozukluğu oluştuğunda boyun düzleşmesi meydana gelmektedir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri

Kronik ağrılar ve boyun hareketlerinde zorluk yaşanması boyun düzleşmesinin ilk belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu şikayetlerle doktora gidildiğinde kesin tanı koyabilmek amacıyla MR çekilmektedir. MR sonuçlarına bakılarak kesin şekilde boyun düzleşmesinin başlayıp başlamadığı yönünde tanı konulabilmektedir.

Boyun Düzleşmesinin Tedavisi

Boyun düzleşmesinin tedavisi için doktorlar hastalara 3 haftalık bir egzersiz programı belirlemektedirler. Bu egzersizler düzenli olarak yapıldığı takdirde boyun düzleşmesi tamamen geçmektedir. Boyun düzleşmesi tedavi edildikten sonra tekrar nüksetme olasılığı bulunan bir rahatsızlık olduğundan dolayı egzersizlere devam edilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Ayrıca düzenli olarak yapılan egzersizler boyun fıtığı riskini de ortadan kaldırmaktadır. Boyun düzleşmesi tedavi edilmeyip boyun fıtığına sebep olduğu zaman aşırı baş ağrıları, kaslarda gerginlik, baş dönmesi ve boyun fonksiyonlarında bozukluk görülebilmekte ve boyun fıtığının tedavi edilmesi boyun düzleşmesi tedavisi gibi kolay olmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz