Perşembe, Ağustos 11, 2022

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma davaları ve aile hukuku ile ilgili olarak merak edilen en hassas konulardan biri de eşlerin boşanma sebepleridir. Boşanma davalarına bakan avukatlar, boşanma sebepleri ile ilgili olarak aşağıda belirtilen maddeleri sıralamaktadırlar:

Cana Kastetmek

Eşlerin birinin, diğerini öldürmeye yeltenmesi ya da canına kastetmesi boşanma sebeplerinin en önemlilerinden biridir. Cana kastetmek Medeni Kanun’da ayrı bir boşanma sebebi olarak kabul edilmektedir. Eşlerden canına kast edilen affeder ya da olaydan sonra 6 ay içerisinde boşanma davası açmazsa, dava açma hakkını da kaybeder.

Zina

Boşanma sebepleri arasında ilk sırada olan zina olayı, eşlerden birinin diğerini başka birisiyle aldatma olayıdır. Zinayı affeden ya da olayı öğrendikten sonra 6 ay içerisinde dava açmaması halinde, dava açma hakkı kaybolmuş olur.

Ağır Derecede Onur Kırıcı Davranış

Eşlerin birinin diğerine karşı yaptığı hakaret edici sözler, küçük düşürücü davranışlar, üçüncü kişilerin yanında kullanılan rencide edici ağır sözler söylenmesi de özel boşanma sebepleri arasındadır. Fakat eşin haysiyet ve onurunun ciddi biçimde zedelenmesi şeklinde olursa boşanma davası açılabilir. Rencide edilen eş olayın gerçekleşmesinden sonra ilk 6 ay içerisinde boşanma davasını açmalıdır. Eşini affetmesi durumunda da dava açma hakkını kaybeder.

Kötü Muamele (Pek Kötü Davranış)

Eşlerden birinin diğerine duygusal, fiziksel ya da ekonomik yönden şiddet uygulaması da boşanma sebepleri arsındadır. Önemli olan kötü davranışın evliliği devam ettiremeyecek derecede yoğun yaşanmasıdır. Eşin kötü muameleye maruz kaldıktan sonra ilk 6 ay içerisinde boşanma davası açmaması ya da eşini affetmesi sonucunda dava açma hakkı kaybolur.

Haysiyetsiz Bir Yaşam Sürme

Eşlerden birinin evlilik yaşantısına yakışmayacak ve sürekli bir biçimde haysiyetsiz bir yaşam sürmesi de boşanma sebepleri arasındadır. Bu yaşam tarzı evlilik müessesesini devam ettiremeyecek biçimde olmalıdır. Kumar, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı bu boşanma sebebine örnek verilebilir.

Terk

Kadın ya da erkeğin evliliğin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirmemek adına evi terk etmesi de boşanma sebepleri arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz