Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Börülcenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

börülce

Börülcenin faydaları oldukça şaşırtıcıdır. Krem rengi olup gözleri andıran küçük siyah bir noktaya sahiptirler. Börülce aslında bir çeşit börülce gibi görünse de aslında bir fasulye türüdür. Bazı insanlar için yalnızca doyurucu ve sağlıklı olmaları önemli değil aynı zamanda şans da getiriyor. Doğru; bazı kültürler börülce tüketimini bol refah ve iyi şanslarla dolu bir yeni yıl geçirmenin kesin bir yolu olarak düşünüyorlar. Çünkü bu antienflamatuvar gıdalar sizin için o kadar iyiki.

Enflamasyon çoğu hastalığın kökenindedir, ancak günde bir ila iki porsiyon börülce içeren sağlıklı bir diyet kronik inflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir ve çok ciddi sağlık sorunlarını önleyebilir.

Sindirimi Geliştirir

En etkili börülce faydalarından birisi; düzenli bağırsak hareketlerini artırmaya ve tüm vücudun, özellikle sindirim sisteminin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan diyet lifinin yüksek seviyelerde bulunmasıdır. Börülce içinde bulunan çok miktarda lif, sindirim sistemindeki suyu emer, şişer ve atıkları vücudun dışına taşır. Yüksek lifli yiyecek olması sayesinde, börülce tüketimi kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir, ki bu her zaman iyi bir şeydir.

Buna ek olarak, börülceler ve diğer fasulyeler sıklıkla artan kan dolaşımı ile ilişkilendirilir, ancak araştırmalar yaygın olarak inanılan bu efsaneyi reddeder. Arizona Eyalet Üniversitesi Beslenme ve Sağlık Teşviki Okulu ve Colorado Springs Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar, yetişkinler arasındaki fasulye tüketimindeki aşırı gaz salımını üç ayrı beslenme çalışmasında inceledi. Katılımcılar 8 ila 12 hafta boyunca her gün yarım fincan fasulye tükettiler.

Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bulgular şaşırtıcıydı. Börülce tüketen katılımcıların yalnızca yüzde 19’u gazın arttığını gösteriyor. Buna ek olarak, sadece yüzde 3 ila yüzde 11’i, tüm çalışmalarda artan gaz verme oranını bildirdi. Araştırmacılar sonuçta şunları söylüyor: “İnsanların fasulye yemesinden kaynaklanan aşırı gazla ilgili kaygılar abartılmış olabilir.”

Anemiyi Önler

Yediğiniz besinlerle birlikte yeterli miktarda demir alımı, yorgunluğa ve zayıflığa neden olabilecek anemi rahatsızlığını önler. Anemi, kanınızın normal sayıdan daha düşük kırmızı kan hücresi sayısına sahip olması veya kırmızı kan hücrelerinizde yeterli sayıda hemoglobin bulunmaması durumunda ortaya çıkar. Hemoglobin, kanınıza kırmızı renk veren ve bu hücrelere ve vücudunuza akciğerlerinizden oksijen getiren demir bakımından zengin bir proteindir.

Demirden yüksek olmanın yanı sıra, börülcenin yararı, normal kırmızı kan hücrelerini yapmak için gereken bir B vitamini bakımından da yüksek olmasıdır. Düşük B vitamini (folat) seviyeleri anemiye neden olabileceği için bu önemlidir.

Kan Basıncını Düşürür

Börülce, potasyum bakımından zengin olup, potasyum da sağlıklı sayılardaki tansiyon seviyelerini korumaya yardımcı olan ve kalp hastalığı riskinizi düşüren bir mineraldir. Bazı çalışmalar düşük potasyum içeren diyetle yüksek tansiyon riskinde artış ilişkilendirdi. Orta potasyum düzeyleri (3.5 ila 4.5 mEq / L arasında) olan kalp krizi hastalarının ölüm riskinin daha düşük olduğu da gösterilmiştir. Bir bardak börülce günlük potasyum ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 20’sini karşılar.

Kan basıncını düşürmenin yanı sıra, börülcenin faydaları arasında koroner kalp hastalığının engellenmesi de vardır. Dolayısıyla börülce kalp sağlığını koruyan besinler listesine girebilir.

Folat Alımını Artırır

Börülce, enerji metabolizmasına katılmadığı için diğer B vitaminlerinden biraz farklı bir rol oynayan suda çözünür bir B vitamini olan folat bakımından özellikle yüksektir. Folatın ana işlevi, DNA’nın kopyalanması ve sentezlenmesinde rol oynayarak vücuda yeni hücreler kazandırmaktır. Aynı zamanda vücudun B12 vitamini ve amino asitleri kullanmasına yardımcı olur.

Genel olarak folat eksikliği, anemi, zayıf bağışıklık fonksiyonu ve kötü sindirime neden olabilir. Hamile kadınlar için, folat eksikliği spina bifida gibi nöral tüp kusurlarına neden olabilir. Folat eksikliği riski taşıyan insanlar arasında, gebe ve emziren kadınlar, karaciğer hastalığı olan kişiler, alkolikler, böbrek diyaliz hastaları ve şeker hastalığı, diüretik ve metotreksat için ilaç kullanan insanlar bulunur.

Sadece bir bardak börülce günlük folat ihtiyaçlarınızın yarısından fazlasını tedarik edebilir, bu nedenle iki fincan gün börülce genel folat gereksinimlerinizi karşılayabilir.

Cilt ve Göz Sağlığını Artırır

Börülce, A vitamini bakımından şaşırtıcı derecede yüksektir. Günlük vitamin A ihtiyacının dörtte birinden fazlasına sahiptir. A vitamini, sağlıklı cilt ve mukus zarlarını oluşturmak ve korumakla kalmaz, aynı zamanda gözün retina pigmentlerini üretir.

Göz sağlığını geliştirmeyle ilgili olarak kendinizi havuç ile sınırlamayın, çünkü börülcedeki A vitamini, özellikle düşük ışık koşullarında iyi görme sağlayabilir. Cildinizi ve göz sağlığınızı iyileştirmek için portakal meyveleri ve sebze yemeye devam edin, ancak şimdi börülce de ekleyebilirsiniz, çünkü börülce yararları görüş ve cildinizi korumayı içerir.

Besin Değerleri: Börülce, yıllık bir bitkidir ve yenilebilir baklagiller kategorisinde yetiştirilir. Börülce bitkilerinin Batı Afrika’ya özgü olduğu düşünülmekte ancak dünyanın sıcak bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Börülcenin, beslenme konusunda övündüğü çok şey var. Sadece bir fincan pişmiş börülce aşağıdaki besin değerlerini içerir:

 • 160 kalori
 • 36 gram karbonhidrat
 • 5.2 gram protein
 • 0.6 gram yağ
 • 8.2 gram lif
 • 210 mikrogram folat (Günlük ihtiyacın % 52.5’i)
 • 1305 uluslararası birim A vitamini (Günlük ihtiyacın % 26’sı)
 • 86 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 22’si)
 • 211 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 21’i)
 • 690 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 19.7’si)
 • 0.2 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın % 13.3’ü)
 • 0.2 miligram riboflavin (Günlük ihtiyacın % 11.8’i)
 • 2.3 miligram niasin (Günlük ihtiyacın % 11.5’i)
 • 1,7 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 11,3’ü)
 • 1,9 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 10,6’sı)
 • 84 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 8,4’ü)
 • 0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 5’i)

Börülce Nasıl Hazırlanır?

Islatma isteğe bağlıdır. Pişirmeden önce ıslatmak istiyorsanız, kurutulmuş börülceleri büyük bir kaba koyun ve yaklaşık 100 gr. su ile üstünü kapatın. Börülceleri bir gece bekletin, sonra süzün ve durulayın.

Zaman veya arzunuz yoksa, börülce suyunu 2 dakika kaynar dereceye getirerek çabucak haşlayın. Onları ısıdan çıkarın, tencereyi örtün ve börülceleri 1 saat bekletin, suyu boşaltıp börülceleri durulayın.

Bir tencereye, börülceleri kaplayacak şekilde su dökün. İsteğe bağlı olarak; bir tutam tuz, bir biber, bir defne yaprağı veya birkaç damla zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Karışımı bir kaynama noktasına getirin, örtün ve börülce yumuşayana kadar karıştırarak pişirin. (yaklaşık 25-30 dakika)

Börülceler güveçlere, çorbalara ve salatalara çok iyi katkıda bulunurlar. Ayrıca mükemmel bir garnitür olabilirler veya bir bardak kadar haşlayıp püre haline getirilebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz