Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Böğürtlen Ve Ahududunün Faydaları Nelerdir?

böğürtlen ahududu

Ahududu ve Böğürtlen faydaları olarak aynı özelliğe sahiptir. Mineral olarak zengin olan her iki meyvede de A,C,E,K,P vitaminleri içermektedir. Her iki meyve akdeniz iklimi yaşayan bölgelerde fundalık ve çalılık gibi alanlarda görülmektedir. Ahududu böğürtlen gibi dayanıklı olmadığından böğürtlen meyvesi ve yaprağı şifa olarak tüketilmektedir.

Kabız yapıcı, antihemorajik / kanamaları dindirici, diüretik / idrar söktürücü,antidiabetik / şeker hastalığını iyileştirici, tonik / kuvvetlendirici, depüratif / kanı temizleyici, aneljezik / ağrı dindirici, kandaki glikoz oranını en düşürücü meyvelerdir.

Böğürtlen ve ahududu arasındaki farklar

Böğürtlen

Yeryüzünde çok geniş bir habitat’da bulunur. ham iken kırmızı pembe; olgun iken patlıcan moru ve siyah şeklinde olur. deniz seviyesinden; 1200 metreye kadar farklı yükseltilerde yetişir. reçeli yapılır. şerbeti tercih edilmez. taze iken meyvesi müthiştir. Avuç avuç yesen bıkmazsın. farklı boylarda olabilir. yerini bulduğunda çilek ebatına kadar irileşebilir. dikenleri sebebi ile toplamak zordur. anadalın üzerine iyi bir ayakkabı ile basar ve öyle toplarsın. yol kenarlarını tozu sever. eski çağlarda savaşçılar vahşi arazide yol giderken , böğürtlen ve çam fıstığı ile beslenirdi zira bu ikisi insan vücudu için gerekli pek çok besini içinde barındırmaktadır.

Ahududu

Böğürtlene göre çok daha dar bir habitat’da ye yetişir. nemsiz kuru yerleri hiç sevmez. hele deniz seviyesinde bulmak imkansıza yakındır. yüksekleri sever. en çok tercih ettiği yerler 1000-1200 metre rakımda dağ eteklerindeki yaylalardır. böğürtlene göre daha küçük çalılıklar halinde yetişir.ham hali yeşil, olgun hali pembe olur. çok fazla büyümez. en babası nohut bilemedin fındık boyutlarında olur. tadı müthiş ve inanılmazdır. içkisi yani likörü, reçeli yapılır. çiğ yendiğinde bir çeşit kafa yaptığı söylenir. (köylülerin yalancısıyım). içeriğinde çok nadir bulunan bir takım yağ asitleri ve aminoasitler olduğundan güzellik reçetesi olarak bilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....