bit ve sirkeden doğal yolla kurtulma

Okulların açılması ile birlikte, pek çok ailede ortak bir sorunda ortaya çıkmış durumda. Çocuklarının saçlarında bit ve sirkeye rastlayan aileler telaşla bu sıkıntılı durumdan kurtulma derdine düştüler. Toplumda utanç kaynağı olarak düşünülen bit ve sirkenin temiz olmak veya olmamakla alakası yoktur. Bit ve sirke saçın temiz veya kirli olmasına bakmaksızın yaşayabileceği sıcak ve nemli bir ortam arar. Bit  yakın temas, başında bit ve sirke bulunan birinin tarağını, tokasını, eşyasını kullanmakla geçer. Bilinenin aksine bit zıplamaz.

Küçük çocuklarda sıklıkla görülen bit ve sirke tedavisi için, içerisinde böcek ilacı bulunan zararlı bit öldürücüler kullanılmaktadır. Bu böcek ilaçları pek çok ülkede yasaklanmış olup, allerjik reaksiyonlardan tutun da ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Bu zararlı maddeleri kullanmak yerine evde bulunan malzemelerle bitleri ayıklamak mümkündür. 

Önerilerimize geçmeden önce, hatırlatmak istediğimiz çok önemli bir konu var. 2 yaşın altındaki çocuklarda bit tedavisinin mutlaka ve mutlaka bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir.

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra önerilerimizi size de sunalım.
Bitlerin vücudunda nefes almalarına yarayan delikler vardır. Bu delikler sayesinde de yaşamlarını sürdürürler. Buradaki püf nokta o delikleri kapatarak bitlerin ölmesini sağlamaktır.


Yapmanız gereken işlem; zeytinyağı, mayonez veya vazelini boşluk bırakmayacak şekilde, saçı tamamen kapatarak kafaya sürmektir. Kulakların arkaları ve ense bölgesini de unutmamak gerekir. . Bir bone yardımı ile saçı kapatıp bir havlu ile başı sarın. Eğer mayonez kullanıyorsanız 2 saat bekledikten sonra saçı yıkayabilirsiniz. Saçtan mayonesi temizlemek zor olacapından bir kaç kez şampanlama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Son şampuanlama sırasında saçlar köpüklü iken metal ve sık dişli bir tarak ile saçları tarayın. Saçları tararken tarağı sirkeye batırılmış bir havlu ile temizleyin. Bu işlem bitin ve bit yumurtası olan sirkenin baştan uzaklaştırılmasını sağlar.
Eğer vazelin kullandıysanız, 2 saat bekleyebilir ya da sabaha kadar durabilirsiniz. Mayonezde yapılan yıkama ve tarama işlemi aynen tekrarlanmalıdır.


Saçtaki bitleri öldürmek için ne kullanırsanız kullanın son durulama işlemi olarak, eşit miktarda karıştıracağınız su ve sirke karışımı ile saçları durulayın. Bu işlem saça yapışmış olan bit yumurtalarının saçtan kolayca ayrılmasını sağlar.


Bitten Kurtulmak İçin Hintyağı ve Zeytinyağı;
Saça hint yağı sürülerek kompres uygulayın ve saçınızı streç yada naylon benzeri ile sarın 1-2 saat  bekledikten sonra saçlarınızı doğal bir temizleyici ile temizleyin. Saçınız köpüklü iken ince ve sık dişli bir tarakla tarayın. Durulama aşamasında, saçlarınızı sirkeli su ile durulayın. Saçlar ıslakken yeniden metal ve sık dişli bir tarakla tarayın.


Hint yağı değil de zeytinyağı kullanacaksanız ;
Akşamdan hakiki zeytin yağını saça iyice yedirerek uygulayın.Saçı streç veya naylon benzeri bir malzeme ile iyice sarın ve sabaha kadar bu şekilde bekletin. Sabah saçları beyaz sirke ile durulayın ve şampuan ile yıkayın. Saçınız köpüklü iken ince ve sık dişli bir tarakla tarayın.

Bitten kurtulmak için diğer bir zeytinyağı kürü ise şu şekildedir ;


1/2  bardak zeytinyağı, 20 damla çay ağacı yağı, 10 damla limon esansı, 10 damla biberiye özü, 10 damla lavanta yağı karıştırılarak elde edilen maskeyi  saç diplerinden uçlarına kadar iyice yedirerek saça uygulayın. Streç film veya bone ile saçı kapatıp 2 saat bekleyin. Ardından şampuan yardımı ile saçlarınızı yıkayın. Saçlar köpüklü iken metal ve sık dişli tarakla saçı tarayın. Durulama aşamasında sirke ve su karışımı çözeltiyi kullanın. Saçlar ıslakken yine metal tarakla tarama yapın.
Size önerdiğimiz hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, uyguladığınız yöntemi mutlaka ve mutlaka 7. ve 10. tekrarlayın. Çünkü bit yumurtaları 7-10 gün sonra bit olarak yeniden hayata gelir. O sebeple de tekrarlanması şarttır. Düzenli bir temizlik ve biraz dikkatle bitlerden kurtulmak mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz