Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Bir Yumurtada Kaç Kalori Var? Faydaları Nelerdir?

yumurta kaç kalori

Birçok kadın yumurtanın kaç kalori içerdiğini merak ediyor ve bazıları da yumurta’nın çok fazla kolesterol ve yağ içeriğinden endişe ediyor. Ancak araştırmaya göre yumurta; kaliteli protein, vitaminler, mineraller ve sağlıklı omega-3 yağ asitleri bulunan çok yönlü bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Aslında, yumurta çoğu insanın düşündüğünden daha sağlıklıdır ve sandığımız kadar çok kalori içermez. Bu nedenle, yumurtalar dengeli, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olmalıdır.

Bir yumurta içindeki kalori sayısı yumurta büyüklüğüne ve pişirilmesine bağlıdır. Haşlanmış yumurtalar, kızartılmış ve içerisine süt, yağ gibi diğer besinler eklenmiş yumurtalardan daha az kalori içerir. Yumurtanın kolesterol oranı yüksek olmasına rağmen, yumurtalar çoğunlukla doymamış yağ içerirler, bu doymamış yağ sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Aslında, bu makalede göreceğiniz gibi, çoğu insan kalp rahatsızlığı riskini artırmadan haftada 5-6 yumurta yiyebilir.

Bir Yumurta Kaç Kalori

Tavuk yumurtasındaki kalori sayısı yumurta büyüklüğüne bağlıdır. Tavuk yumurtaları, yaklaşık 40 gram ağırlığındaki küçük yumurtalardan, 70 gram ağırlığında jumbo boyutlu yumurtalara kadar çeşitlilik gösterebilir. Ortalama boy yumurta (yaklaşık 50 gram) yaklaşık 70-72 kalori içerir.

  • Orta boy yumurta (44 gram) 63 kaloriye sahiptir.
  • Büyük boy yumurta (50 gram) 72 kaloriye sahiptir.
  • Ekstra büyük boy yumurta (56 gram) 80 kaloriye sahiptir.
  • Jumbo boy yumurta (63 gram) 90 kaloriye sahiptir.

Yumurtaları nasıl pişirdiğinize ve onlara ne sunduğunuza bağlı olarak, kalori sayısı önemli ölçüde artabilir.

Haşlanmış yumurta içindeki kalori miktarı

Dünya Kalp Vakfı’na göre, yumurta kaynatma veya suya kırarak pişirme (çılbır), pişmiş yumurta yemenin en sağlıklı yoludur. İyice kaynatılmış yumurta yaklaşık 78 kalori,  suda pişirilmiş yumurta ise 72 kalori içerir.

Unutmayın, eğer bir salata parçası olarak haşlanmış yumurta ikram ediyorsanız, salata sosu, mayonez veya diğer soslar gibi malzemeler, genel kalori miktarını artıracaktır.

Omlet-Yağda yumurta içerisinde ki kalori miktarı

Pişmiş yumurtadaki kalori sayısı onları nasıl hazırladığınıza bağlı olarak belirgin şekilde yükselebilir. Yarım yağlı süt kullanırsanız, ortalama olarak, karıştırılmış bir yumurtadaki kalori sayısı 90 ila 100 arasına yükselir.

Pişirme sürecine tereyağı, diğer yağlar veya peynirler eklerseniz, pişmiş yumurta içindeki kalorilerin sayısı daha da artacaktır.

Yumurta Sarısı ve Yumurta Beyazı

Yumurtadaki kalorilerin çoğu ve yağ içeriğinin tamamı sarısı içindedir. Büyük bir yumurta sarısı yaklaşık 55 kalori ve 180 mg’ın biraz üzerinde kolesterol içerir. Bir yumurta akı 17 kalori içerirken içerisinde hiç yağ yoktur.

Beslenme açısından, yumurta beyazı bir yumurta sarısı ile karşılaştırıldığında daha az mineral ve vitamin içermektedir. Bununla birlikte, proteinin çoğu yumurta akından gelir.

Neden Daha Fazla Yumurta Tüketmeliyiz.

Yumurta içerisinde birçok vitamin, mineral ve sağlıklı yağların bulunduğu kolay bulunabilir bir besin kaynağıdır.

Yumurta iyi bir beslenme için gerekli protein deposudur. 100 gram yumurtada yaklaşık 12 gram protein bulunur.

Yumurta sağlıklı yağlar (omega 3) içerir. Tavsiye edilen günlük omega-3 alımı, vücudun kalp rahatsızlığı ve artrit gibi inflamatuar koşullarla savaşmasına yardımcı olabilir.

Belirli sayıda yumurta yemek kolestrolü düzenler. Bilinen aksine haftada 3-4 yumurta tüketmek (fazlası değil) kolestrolü önemli ölçüde azaltır.

A, B grubu vitaminleri, D, E ve K vitamini içerir. Yumurta ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko gibi önemli mineralleri birlite içeren yegane besindir.

Yumurta antimikrobiyal etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Amerika’da yapılan araştırmalarda yumurtanın beyin fonksiyonlarını arttırdığı tespit edilmiştir.

Yumurtaların, bir vücudun ihtiyacı olan tüm amino asitleri içermesi, kas gücünün artırılmasına yardımcı olduğu anlamına gelir.

Yumurta yüksek kalorili bir besin olarak görüldüğü için kadınların biraz temkinli yaklaştığı bir besindir. Fakat haftada ortalama 5 adet tüketimin zarardan çok fayda sağladığı yukarda da sıraladığım gibi  ispatlanmış bir gerçektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...