Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Bergamot Yağı Nelere İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

bergamot yağı

Bergamot yağının başlıca faydaları ve kullanım alanları arasında; güzel kokusu, kasılmaları önlemesi,sindirime yardımcı olması, sedatif etkisinin olması, hafif dereceli depresyona iyi gelmesi, dezenfektan ve ateş düşürücü olması ilk sıralarda sayılabilir. Bergamot ağacı meyvesinden elde edilen bergamot yağı yüzyıllardır çeşitli sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olması için geleneksel olarak tüketilen “şifalı” yağlar arasındadır.

Aroma terapi

Hoş bir kokusu olan bergamot yağı çoğunlukla aroma terapi uygulamalarında kullanılmaktadır. Bergamot’un narenciye kokusunun canlandırıcı bir etkisi vardır ve bu özelliğiyle depresyon, stres ve kaygıya iyi geldiği bilinmektedir. Bulunduğunuz ortama güzel bir koku vermek için bergamot yağını tek başına kullanabilir veya limon, portakal yağı ile karıştırabilirsiniz. Ayrıca gül suyu veya sardunya gibi bitkilerle karıştırılabilir. Bu karışımları bazı aktarlarda hazır olarak bulabilirsiniz. Bergamot yağı rahatlatıcı masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Cilt Bakımı

Geleneksel olarak çeşitli cilt hastalıkları tedavisinde kullanılan bergamot yağı antiseptiktir. Yağlı ciltlerde fazla yağı almak ve gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu azaltmak için kullanılabilir.

Ateş

Banyo suyuna eklenen bergamot yağının ateş düşürücü etkisi olduğuna inanılmaktadır. Antiseptik özelliği nedeniyle enfeksiyona neden olan hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bronşit, safra taşı, kolik gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmekle birlikte bu alanda yapılmış bilimsel çalışma sayısı oldukça azdır.

Ağız Kokusu

Bergamot yağı ağız kokusunu önlemek ve ağız kokusuna neden olan ağız içi yaraların tedavisinde kullanılabilir.

Dezenfektan

Bergamot yağında bulunan bazı bileşenler doğal dezenfektan görevi görür. Mikrop, virüs ve mantar gelişimini önler ve bunlara bağlı enfeksiyonlara engel olur. Bu nedenle sabun ve cilt bakımı ürünlerinde sık kullanılan doğal yağlar arasındadır. Cilt ve saç üzerinde kullanıldığından derinlemesine temizlik sağlar ve doğal bir parlaklık verir. Ayrıca geleneksel olarak idrar yolu, böbrek, bağırsak enfeksiyonları tedavisinde kullanılmaktadır.

Ağrılar

Bergamot yağı ağrıya karşı sinirlerin hassasiyetini azaltan hormonların salgılanmasına yardımcı olarak ağrıların hafiflemesini sağlar. Baş ağrısına iyi gelir, burkulma, kas ağrısı gibi durumlarda kullanılabilir.

Sindirim

Sindirime yardımcı olan asitleri, enzimleri ve safra sıvısını arttırarak sindirime yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz