Perşembe, Ağustos 11, 2022

Ben’lerle Gelen Tehlikeler

vücuttaki benlerin anlamları


Şarkılara konu olan benler benlerimiz. Kimimizde doğuştan kimimiz de sonradan olurlar, masum oldukları ise tartışılır bir konu. Benleri bir kaç başlık altında toplayacak olur isek;

Konjenital benler

Doğuştan olan ya da doğumdan bir iki hafta sonra oluşan benlerdir.

Displastik benler (clark nevüs)

Klinik olarak erken evre melonumdan veya gelişme evresindeki olağan edimsel benden ayırmak oldukça güçtür. Çoğunlukla ergenlik çağında oluşur, ailesel olabilirler. Tek veya çok sayıda, düzensiz, keskin olmayan sınırlı, kahverengi, siyah veya kırmızı lekeler şeklindedir.

Olağan edinsel benler

Çocukluk çağından ergenliğe doğru giderken her hangi bir yaşta oluşurlar ve belirli bir ilerlemeden sonra dururlar. Bilinçsizce güneşte kalmak ta bir çok sayıda ben oluşumuna neden olabilir, bu benlerin sonradan yapıları bozulup deri kanserine dönüşme riski bir hayli fazladır.

Risk altında olan kişiler;

Ağır güneş yanıkları geçirmiş kişiler,
Doğumsal çok sayıda benleri olanlar,
Açık tenli, açık renk gözlü, kızıl – sarı saçlı, bronzlaşamadan kolay yanan kişiler,
Ailesinde deri kanseri, malin melanom olan kişiler,
Bu kategori de yer alıyorsanız rutin olarak dermatolojik kontroller yaptırmak zorundasınız. Erken tanı çok önemlidir, lokal anestezi ile bu tehlikeli benlerden kurtulmak ileriye dönük yaşayacağınız sorunların başlamadan bitmesi anlamına gelir.

Malin Melanom nedir? 

Dünyada görülme sıklığı en hızlı artan kanser türüdür. Derinin rengini veren pigmenti oluşturan melanosit denilen hücrelerin yapısının bozulup, kontrolsüz olarak aşırı çoğalması ile oluşan deri kanseri tipidir. Kalıtımsal mekanizmalar, kimyasal etkiler, yoğun ultraviyole ışınına maruz kalınması, yaşam biçimi değişiklikleri gibi sebepler bu hastalığa neden olmaktadır. Malin melanom deri yüzeyinde büyür ve daha sonra deri altına geçer yayılır. 20 ila 70 yaş arası çok sık görülür, hastaların % 25 40 yaş altındadır.

Vücudunuzu tanımanız, sık sık kontrol etmeniz, var olan benlerde değişip olup olmadığına bakmanız, yeni oluşumlar var mı diye takip etmelisiniz. Kahverengi, gri, siyah, beyaz, mavi ve şekil itibariyle bozuk görünen lekelerinize, benlerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Kısa bir süre gözlemleyim bir dermatoloğa başvurmanız sizi bir kaç yıl sonra geri dönüşümü neredeyse imkânsız olan bir hastalıktan kurtaracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz