Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Bel Ağrısını Önlemek için Bu 10 Hatadan Uzak Durun

bel ağrısı ve çözümü

Bel ağrısı, günümüzde pek çok insanın ortak sorunu durumunda. Mevsimsel olarak şiddeti azalan ve artan bu ağrılar her yaştan ve her cinsiyetten insanda ortaya çıkabilir. Sebebi belli olmayan kronikleşmiş bel ağrılarının büyük kısmı gün içinde yapılan hatalı duruş ve davranışlardan kaynaklanıyor. Ağrıların biraz hafiflemesi hatta ortadan kalkması için en sık yapılan hatalar ve bu hataların etkilerini araştırdık. İşte yaptığımız araştırma sonucu ortaya çıkan bel ağrısına neden olan 10 hata ve bu hataların etkileri…

Bel ağrısına neden olan şeyler

Ağrının kendiliğinden geçmesini beklemeyin… Sizi son derece rahatsız eden bel ağrılarınız 2 hafta ve daha uzun süre devam ederse mutlaka bir uzman doktora başvurup durumunuzu anlatmalısınız. Bazı rahatsızlıkların başlangıcında yaşanan bu ağrılar, ne kadar erken tedavi edilmeye başlanırsa, o kadar kolay iyileşme sağlanabilir.

Sigara kullanmayın… İnsan sağlığı için olumsuz bir çok etkisi bulunan sigaranın bel ağrısını da tetiklediği bilimsel olarak açıklanmıştır. Bu nedenle bu tür şikayeti olan kişilerin sigara kullanımını da bırakması gerekli.

Kendi teşhisinizi koymayın… Bel ağrılarının büyük kısmının nedeni belli değildir. Bunun için insanların kendi kendilerine teşhis koyması ve ağrının nedenini tek sebebe bağlaması yanlıştır.

Mucize ürünlere kanmayın… Bel ve boyun ağrısı nedeni ile zor günler geçiren insanların bu durumlarından yararlanmak isteyen çok sayıda ürün satıcısı bulunuyor. Hiç bir ürün bu ağrıları tamamen yok edecek özellikte değildir. Bu nedenle kesinlikle inanmayın.

Başkalarının dediklerine kulak asmayın… Çevrenizde benzer durumda olan insanlar varsa ve bu kişiler kendi kendilerine iyi gelen bir tedaviyi sizinle paylaşıyorsa çok fazla önemsemeyin. Çünkü herkesin ağrı nedeni farklıdır ve bu farktan dolayı da tedavi yöntemi farklıdır.

Hatalı Hareketlerden Uzak Durun

Aniden eğilip kalkmayın… Gün içerisinde en sık yaptığımız hataların başında gelir ani hareket. Özellikle eğilip kalkmada yapılan anilikler farkında olmadan bel bölgesinde ani baskı ve incinmeye neden olabilir.

Kambur durmayın… Sürekli duruş bozukluğuna maruz kalan vücutlarda tüm sırt ağırlığı eklemlere bindiğinden dolayı sırt ve bel ağrıları sıklıkla yaşanır. Bunun önüne geçmek için ayakta da otururken de dik ve doğru duruşta bulunulması gerekir.

Egzersiz yapmaya vakit ayırın… Kimi zaman günlük yaoğunluktan, kimi zaman zor geldiğinden yapılmayan egzersizlere artık vakit ayırın. Çok zorlayıcı olayan ancak eklemleri hareket ettiren bel ve sırt egzersizleri ağrılarınızın hafiflemesinde etkili olacaktır.

Sürekli eğilmeyin… Gün içinde sürekli eğilmemeye dikkat edin. Bu hareket ağırlığın bel kısmına yüklenmesine neden olur ve bel ağrıları da bu aşamada başlar.

Ağır yük kaldırmayın… Zaman zaman hepimiz ağır yük kaldırmak zorunda kalırız. Bu ağır yükleri kaldırırken dikkatli ve yavaş hareket etmek çok önemlidir.

Yukarıda sayılan bu bel ağrısına neden olan hatalar hakkındaki maddelere dikkat ederek, günlük işlerinizde zorlanmanıza neden olan bel ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Eğer uzun süreli bel ağrısı yaşıyor ve bu kurallara rağmen hala devam ediyorsa, mutlaka uzman bir doktordan yardım almalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...