Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Bektaşi Üzümünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

bektaşi üzümü

Amla olarak da bilinir ve yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Gıda emilimini artırır, mide asitlerini dengeler, karaciğeri güçlendirir, beyin ve zihinsel işlevleri düzenler ve kalbi destekler. Aynı zamanda akciğerleri güçlendirir, serbest radikallerin yok edilmesini düzenler, doğurganlığı artırır, üriner sisteme yardımcı olur, cilt kalitesini geliştirir ve sağlıklı saç oluşumuna yardımcı olur. Bu meyve bir vücut soğutucu olarak işlev görür, toksinleri atar, canlılık kazandırır, göz sağlığına yardımcı olur, kas yoğunluğunu geliştirir ve bir antioksidan gibi davranır.

Bektaşi Üzümü Nedir?

Euphorbiaceae ailesine aittir. Bu meyve, sonbaharda, Hindistan alt kıtasındaki ıslak, ormanlık, tepelik bölgelerde olgunlaşır ve Hindistan’da kutsal bir ağaç olarak kabul edilir. Meyve çok besleyicidir ama ekşi bir tadı vardır. Hem kurutulmuş hem de taze meyveler, sağlık yararları için tüketilebilirler.

Bir çok hastalık için çare sağlar ve bu nedenle Ayurvedik tedavilerde yaygın olarak kullanılır. C vitamini bakımından oldukça zengindir ve kalsiyum, fosfor, demir, karoten ve vitamin B kompleksi gibi birçok mineral ve vitamin içerir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan ajandır.

Birçok sağlık problemi oksidatif hasara (vücut hücreleri oksijen kullanamadığında, hasara neden olabilen serbest radikal adı verilen yan ürünler üretir) neden olur. Antioksidan ajanlar bu hasarları önler ve onarır. C vitamini, çeşitli kanser türleri de dahil olmak üzere farklı sağlık sorunlarına karşı güçlü bir araç olarak kullanılan iyi bir antioksidan ajandır.

Sağlık Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Çok amaçlı bir gıda olan Bektaşi üzümü, antioksidandır ve herkes için çok daha fazla yetenekle birlikte çok sayıda avantaja sahiptir. Şimdi büyük yararlarına birlikte göz atalım.

Bektaşi üzümünde yoğun miktarda A ve C vitamini bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidandır. Göz sağlığı için faydalıdır. Cilt sağlıklarında bile kullanılmaktadır. Eğer dikkat ederseniz marketlerde yaşlılar daha yoğun almaktadır. Nedeni çok basit. Bektaşi üzümü antioksidan içeriği nedeniyle yaşlanmayı önler ve cilt sağlığını korur.

Diyabet hastaları içinde çok önemli bir bitkidir çünkü kandaki şeker oranını düşürücü özelliği bulunmaktadır. Çok yönlü etkisi olan bu meyveyi bol bol ve taze tüketelim. Vücuda enerji verir ve vücudun ihtiyacını karşılar. Hangi organ olursa olsun Bektaşi üzüm çok etkili şifalı meyve olarak mevsimsel tüketilmelidir.

Hint Bektaşi üzümü olarak ta bilinen bu bitki enfeksiyonlara karşıda faydalıdır. Ayurveda tedavisinde kullanılan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Bildiğiniz gibi sağlık açısından çok önemli bitkileri paylaşıyorum. Eskiden insanlar böylesi bitkileri daha fazla tüketirlerdi. İçindeki vitamin ve mineral deposu vücut için birebir.

Bu açıdan imkanınız varsa kendi bahçenize ekin ve bitkilerden faydalanın. Bazı arkadaşlar yüksek tansiyon problemi yaşamaktadır. Bektaşi üzümün tansiyon ile ilgili muhteşem etkisi bulunmaktadır. Çoğu insanlar bunu bilmiyor. Bu arada söylemiş olalım. Kadınlar içinde çok faydalı bir bitkidir çünkü menstrüel kramplara iyi geldiği bilinmektedir. Kadınlar bu bitkinin regl düzensizliklerine faydalı olduğunu bildikleri için dikkat ederseniz genellikle kadınlar alışveriş esnasında bu meyveyi tercih ederler.

Saç Sağlığını Destekler

Bektaşi üzümü birçok saç toniğinde kullanılır çünkü saç uzamasını ve saç pigmentasyonunu zenginleştirir. Kökleri güçlendirir, rengi korur ve parlaklığı geliştirir. Meyveyi kurutarak veya yaprağını saç köklerine uygulayarak saç uzamasını teşvik edebilir ve rengini koruyabilirsiniz. Özellikle yağı, Hindistan’da çok popülerdir çünkü saç dökülmesi ve kellik olasılığını azalttığı gösterilmiştir. Karoten içerikleri, demir içeriği ve antioksidan kapasitesinden dolayı serbest radikallerin saç köklerine zarar vermesini engeller ve erken saç dökülmesine neden olabilecek hormonların aktivitesine izin vermeyerek saç dökülmesini azaltır.

Göz Sağlığına Yardımcı Olur

Bektaşi üzümü suyunu bal katarak içmek görme düzeyini iyileştirmek için yararlıdır ve çalışmalar göz yakınında görülen kataraktları iyileştirirken, göz içi gerginliğini de azalttığını gösteriyor. Bu, esas olarak, serbest radikal aktivitesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere, görme ile ilgili koşullar üzerindeki güçlü etkisiyle tanınan etkileyici karoten içeriğinden kaynaklanmaktadır. A vitamini ve karotenler, yaşla ilişkili serbest radikallerin bozulması oluşmadan önce görme yeteneğinizi güçlendirirken, maküler dejenerasyonu ve gece körlüğünü azaltır.

Kalsiyum Emilimine Yardımcı Olur

Bektaşi üzümünün daha az tartışılan faydalarından biri, vücudun kalsiyumu olumlu bir şekilde emmesine yardım yeteneğidir. Kalsiyum, kemiklerin, dişlerin ve tırnakların vazgeçilmez bir bileşenidir ve aynı zamanda güzel parlak saçlarınız olmasını sağlar. Böylelikle, Bektaşi üzümü gibi C vitamini bakımından zengin meyveler tüketmek, kemik yoğunluğunu korumak ve zinde hissetmek için mükemmel bir yoldur.

Metabolik Aktiviteyi Geliştirir

Proteinler bakımından yüksek yiyecekler tüketmek, proteinler vücudumuzun metabolik faaliyetlerinin önemli bir parçası olduğu için, sağlıklı kalmanın en önemli yollarından biridir. Enzimlerimiz, bitki proteinlerini amino asitler ve vücudumuz için kullanışlı proteinler haline getirebilir. Protein, hücresel büyüme, kas gelişimi, organ sağlığı ve sağlıklı kalmamız gereken çok çeşitli metabolik aktiviteler için gereklidir.

Adet Kramplarını Hafifletir

Bektaşi Üzümü içerisindeki mineraller ve vitaminler, menstrüel krampların tedavisinde çok faydalıdır. Vücutta gerekli elementlerin birikmesi biraz zaman aldığından a düzenli olarak tüketip, besin maddelerini her zaman sistemde bulundurmak, adet kramplarını önleyebilir veya hafifletebilir.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Bektaşi üzümü, diyabetik hastalar için iyileştirici değeri olan krom içerir. İnsülin hormonu salgılayan izole hücre gruplarını uyarır ve böylece diyabetik hastalarda kan şekerini düşürür ve vücutlarının dengeli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Kan şekeri azaltıldığında, glukoz da fonksiyonel enerji olarak hücreler tarafından kullanılır, bu nedenle metabolizma daha güçlüdür ve diyabetliler için tehlikeli olan kan şekeri dalgalanmaları olmaksızın daha fazla enerjiye sahip olursunuz. Krom, vücuttaki kötü (LDL) kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığı için kullanılan betablokerlerin etkisini de artırıyor.

Diüretiktir

Bektaşi üzümü, su içeriği bakımından çok yüksek bir meyve olmasının yanı sıra, idrar söktürücüdür. Bu, idrara çıkma sıklığını ve hacmini artırdığı anlamına gelir. İdrar atma, vücudumuzun istenmeyen toksinleri ve fazla su, tuz ve ürik asit seviyelerini ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Ayrıca idrar % 4’lük bir oranla yağ içerdiğinden kilo vermenize yardımcı olabilir. Böbreklerinizi sağlıklı tutmak ve üriner ve rahim enfeksiyonlarını önlemek için mutlaka bir diüretik madde tüketmeniz gerekir.

Sindirime Yardım Eder

Bektaşi üzümü, çoğu meyve gibi lif bakımından çok yüksektir. Lif, dışkıyı kıvamlar ve gıdaları bağırsaklardan geçirmeye yardımcı olur. Böylece bağırsak hareketlerini düzenli tutar. Bu, kabızlık ihtimalini azaltır. Lif, gevşek dışkıları toplayabilir ve ishali azaltabilir. Aynı zamanda gastrik ve sindirim sularının salgılanmasını da uyarır, bu nedenle gıda verimli bir şekilde sindirilir, besinler optimal bir şekilde absorbe edilir ve daha sağlıklı hissedersiniz. Kabızlığı azaltmak sizi çeşitli gastrointestinal bozukluklardan ve hatta kolorektal kanserden bile koruyabilir.

Kalp Hastalıklarını Önler

Yukarıda belirtildiği gibi, kalp kaslarını güçlendirir, böylece kan dolaşımını kolaylaştırır. Fazla kolesterol birikimini azaltarak, damarlarda ve arterlerde ateroskleroz veya plak oluşum şansını azaltabilir. Bu inme ve kalp krizi olasılığını azaltabilir.

Bektaşi üzümündeki demir içeriği, kan damarlarını ve arterleri temiz tutarken, dokuların büyümesini ve yenilenmesini en üst düzeye çıkarmak için kan dolaşımını ve organların ve hücrelerin oksijenlenmesini artıran yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder.

Enfeksiyonu Azaltır

Bektaşi üzümü, antibakteriyel özelliklerinden dolayı enfeksiyona karşı koruma sağlar ve vücudun bağışıklık tepkisini iyileştirir. Ayrıca etkileyici antioksidan yetenekleri ile ünlü olan C vitamini için çok iyi bir kaynaktır. Bu hücreler vücudun her tarafında kan dolaşımındaki yabancı toksinlere ve maddelere saldırıp, ortadan kaldırdığı için vücudun beyaz kan hücrelerini artırır, bu hücreler bağışıklık sisteminin ana savunma hattıdır.

Dizanteri ve İshali Tedavi Edebilir

Bektaşi üzümü, güçlü soğutma ve müshil özelliklerinden dolayı diyare ve dizanterji tedavisinde yararlı bir bileşen oluşturmaktadır. Mide sendromu ve hiperklorhidri (karında yanma hissi) için büyük rahatlama sağlar. Bir müshil olarak, rahatsızlık veya hastalığa neden olan toksinleri veya zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olur, bu nedenle iyileşme sürecini başlatabilir. Daha sonra yangı hissini ve sıklıkla ishal sırasında hissedilen rahatsızlığı azaltır.

Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Antioksidan nitelikleri ile vücuttaki serbest radikal sayısını azaltarak sağlıkla ilişkili hiperlipidemi sorununu önler. Serbest radikaller, kırışıklıklar ve yaşlanma lekeleri gibi yaşlanma belirtileri ile ilişkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....