Pazar, Ağustos 14, 2022

Bebeklerin Huzurlu Olması

huzurlu bebek

Bebeklerin basit ihtiyaçları vardır. Beslenme, oyun, uyku ve sizden göreceği sevgi onun en temel ihtiyaçlarını oluşturur. Yeni doğan bir bebeğin neye ne zaman ihtiyacı olduğunu anlamak ise ilk başlarda oldukça zordur.

Yeni doğan bebekler ilk başlarda genellikle günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir. Uyanık olduğu zamanlarda beslenir, altını kirletir ve tekrardan uykuya dalar. Özellikle ilk dönemlerde bebeğinizin ihtiyacını anlamakta zorlanabilirsiniz. Ağlama sebebinin açlıktan mı, uykusuzluktan mı altını pislettiği için mi olduğunu anlamak için zamana ihtiyacınız olur. Tüm bu ihtiyaçları gidermek için bebeğinize bir düzen oluşturabilirsiniz.

Peki neden bir düzen oturtmanız gerekir?

Ailelerin pek çoğu bebekleri için düzen oluşturmayı hem kendi hem de bebeklerinin hayatlarını kolaylaştırmak için ister. Bebeklerin karnı tokken, uykusunu almışken çok daha mutlu oldukları tartışmasız bir gerçektir. Siz de bebeğinizin ihtiyaçlarını bir düzen içinde karşılarsanız daha huzurlu olursunuz.

Bebeğiniz için bir düzen oluşturmaya ne zaman başlamalısınız?

Pek çok uzman düzen oluşturmak için 2. ve 4. ay aralığının uygun zamanla olduğu konusunda görüş birliğine varmıştır. Bebeklerin uyku ve beslenme düzenleri bu aylardan sonra daha fazla belirgin ve tahmin edilebilir hale gelir. Bebeğinizin düzenini oluşturmak için doktorunuza danışmanızda fayda var. Sonrasında siz de uyku, acıkma belirtilerini gözlemleyerek bebeğiniz için en uygun olanına iç güdüleriniz yardımıyla karar verebilirsiniz.

Genellikle bebek gelişimi ile ilgili kaynaklarda bebeklerin 3 saatte bir beslenmesi gerektiği yazmaktadır. Ancak bebeğiniz 1 ya da 2 saat önce yemesine rağmen açlıktan ağlıyor olabilir. Beslenme düzeninize uymasa bile bebeğiniz acıkmış olabilir ve karnını doyurmanızda fayda vardır. Aynı bakış açısı uykusu için de geçerlidir. Bir gün daha dayanıklı olabilirken diğer gün daha çabuk uykusu gelebilir. Belirlenen hiç bir düzen tamı tamına bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Bebekler için düzen oluştururken farklı yaklaşımlar uygulanmaktadır. Bu yaklaşımlardan ilki her şeye ebeveynlerin karar verdiği bir modeldir.

Ebeveynler tarafından belirlenen düzende bebeğin ne zaman besleneceğine, ne zaman uyuyacağına, ne kadar oyun oynayacağına ebeveynler karar verir. Bu düzen doktorla birlikte bebeğe göre organize edilmiş olabilir. Bu modelde programda her şey dakikası dakikasına uygulanır.

Diğer bir model ise tamamen bebeğin ihtiyaçlarına göre davranmak yönünde düzenlenmiştir. Bebeğin beslenme ve uyku ihtiyacı her gün değişiklik gösterebilmektedir. Bebeklerin kendi düzenleri tamamen tahmin edilemez olarak nitelendirilmemelidir. Zaman içinde ihtiyaç düzeni ve rutini oturacaktır. Son model ise ebeveynlerin ve bebeklerin ihtiyaçlarının karışımı olarak ortaya çıkan bir düzendir. Ebeveynlerin belirlediği program ile bebeklerin düzeninin karışımından meydana gelir.

Uyku, beslenme ve oyun üçgeni için planlanan bir düzen vardır, bununla birlikte planda bazı değişiklikler meydana gelebilir. Her bebeğin ihtiyaçları, davranışları farklılık göstermektedir. Bebeğin ihtiyaçları ve ebeveynlerinin görüşleri doğrultusunda düzenlenecek bir rutin herkesin hayatını kolaylaştırabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz