Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Bebeklerde Konak Neden Olur?

Bebekte konak oluşumu hemen hemen bütün bebeklerde görülen bir durumdur. Konak bir rahatsızlık değildir bu sebeple tedavi gerektirmez. Yapılması gereken tek şey iyi bir bakım ve temizlikle aşrı miktarda kabuklaşmasını engellemektir.

Bebeklerde konak neden olur?

Bebekte konak bebeğin kepeklenmesi diye adlandırılabilir. Yeni doğan bebeğin vücudundaki sıvı miktarı yetişkin bir kimse ile aynı oranda değildir. Henüz vücutta kemikleşme tam olarak gerçeklemediğinden vücutta svı miktarı çok fazladır. Zamanla vucut sıvıyı gözeneklerden atacaktır. Bebeğin kafasında konak görülmesi de vücudun attığı sıvının başta aşırı miktarda yağsı bir tabaka oluşturmasıdır.

bebeklerde konak ne zaman oluşur?

bebekte konak doğumdan sonraki süreçte yavaş yavaş kendini belli eder. Bebekte konak daha çok bıngıldak bölgelerinde yoğundur. Çünkü bıngıldağın sertleşme süresince vücut tarafından atılan sıvı bıngıldak çevresinde birikir ve konak oluşumu görülür. Bebekte konaklı bölgeler dikkatle incelendiğinde ön, arka ve yan bıngıldakların üzerinde konak oluşumunun fazlalığı görülebilir.

Bebeklerde konak tedavisi

Bebeklerde konak bıngıldaklar kapandıkça azalır ve zamanla kendiliğinden kaybolur. Bebekte konak iyi bir bakım ve temizlikle sorun olmaktan çıkar. Zeytinyağı ve badem yağı ile yağladıktan sonra biraz yumuşaması beklenir ve bir fırça yardımı ile hafifçe taranarak temizlenebilir. Konağın yumuşaması birikmiş konak miktarına göre uzayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çocukta Dil Gelişimi

9 Aylık Bebek Beslenmesi