Perşembe, Ağustos 18, 2022

Konak Nedir? Bebeklerde Konak Nasıl Geçer?

bebeklerde konak

Özellikle ilk kez çocuk sahibi olmuş olan anneler, bebeklerinin kafasında meydana gelen kalın ve yağlı saç derisinden dolayı endişeye kapılabilmektedirler. Ancak bu durum son derece giderilebilir ve kaygı gerektirmeyecek bir durumdur. Zira söz konusu bu oluşum, konak adı verilen ve vücut tarafından üretilen, geçici hiçbir zararı olmayan bir tabakadır. Yalnızca birkaç ay içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır. Peki kendiliğinden geçmesini beklemeden bebeklerde konak nasıl geçer? Sorusunun cevabını yazımızın devamında detaylandıracağız.

Konak Nedir?

Konak, daha ziyade küçük bebeklerin derisinde meydana gelen sarımsı, kabuklu ve kimi zaman da kızarıklığa ol açan bir tabakadır. Genellikle ilk 3 aya kadar oluşum gösteren konak, kaşıntıya yol açmaz ve bebekte rahatsızlık yaratmaz. Bununla birlikte kalınlaşmaya ve yayılmaya başlaması durumunda ise merak konusu olup kaş ve göz kapağı çevresinde kızarıklık ve isilik ortaya çıkabilir. Dağılma alanının daha geniş olması durumunda konak, seboroik dermatit adını almaktadır. Ebeveynler, daha ziyade ev yapımı ilaçları kullanma eğilimi içerisinde olsa da bebeği doktora göstermek daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca her ne kadar erken müdahalede bulunulursa iyileşme süresi de bir o kadar erken olacaktır.

Bebeklerde Konak Nedenleri

Konak hangi sebeplerle oluştuğu tam olarak ortaya konuşmada da herhangi bir alerji hastalık ya da hijyensizlik gibi durumlardan da oluşmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte büyük ihtimalle yeni doğanın vücut sirkülasyonunda anneden gelen hormonlara bağlı olarak bebeklerin derilerinde bulunan yağ bezlerinin salgılanan salgılarından kaynaklandığı öne sürülmektedir. Salgılanan bu yağlı maddelerin kurumasının ardından kaybolması beklenirken aksine kafa derisine yapışarak konağa dönüşürler.

Konağa sebebiyet veren bir başka durum olarak da uzmanlar; bebeğin tam olarak gelişememiş olan sindirim sisteminin biyotin ve B vitamini çeşitlerini tamamen ememediğinden ileri gelebileceğini öne sürmektedirler. Tüm bunların yanı sıra, bir sebep olarak gösterilemese de Malassezia olarak adlandırılan bir maya enfeksiyonunun da konağın yayılmasını tetikleyebileceği ileri sürülmektedir.

Konak Belirtileri

Konağın görüntüsü, her bebekte farklı farklı olabilmektedir. Bununla birlikte tüm bebeklerde ortak olan belirtiler de mevcuttur. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Saç derisinin yağlı, kalın ve pulumsu bir görüntü alması
Bazı bebeklerde saç dökülmeleri
Saç derisinde beyazımsı pullanmalar
Durumun daha kötüye gitmesi halinde saç derisinde kızarık bir görüntü ortaya çıkabilir. Her ne kadar nadir rastlanan bir durum olsa da oluşması halinde saç derisinde kaşıntıya sebep olur.
Konağın tedavi edilmemesi durumunda, deride zamanla yaraların çıkması mümkün olabilmektedir.

Konak Tedavisi

Her ne kadar konak, en geç üç aya kadar kendiliğinden geçen bir durum olsa bile kimi bebeklerde 1 yıla kadar dahi devam ettiği görülmüştür. Konak tedavisinde uygulanabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bebeklerde konak nasıl geçer? Gelin birlikte inceleyelim.

Bebeğinizi yıkamadan önce önce kafasına bebe yağı sürün, daha sonra saçlarını şampuanla yıkayarak bebe yağını da temizleyin. Gece uyumadan önce bebeğinizin derisine vazelin sürün. Sabah uyandığında ince bir tarakla nazikçe tarayın ve şampuan ile güzelce yıkatarak akıtın.

Yumuşak bir saç fırçası ile saç derisini yavaşça fırçalayın ve pulların dökülmesini sağlayın. Ancak bunu, bebeğinizin saçına şampuan sürmeden gerçekleştirin. Bebeğinizin saçlarını her gün yıkamaya özen gösterin. Ancak, pullanma azaldıkça siz de yıkama işlemini seyreltmeye başlayın. Konak tedavisinde son derece etkili olduğu bilinmekte olan ketokenazol ilaçlarını kullanın. Sodyum bikarbonat ile hazırlamış olduğumuz hamurumsu karışımı bölgeye sürün ve o şekilde bekletin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz