Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

bebek battaniyesi nasıl yapılır

Battaniye yapma fikri her ne kadar zor ve uzun bir süre olmasından kaynaklı zor geliyorsa da biz anneler için battaniyeyi bebeklerimize yapıyor olma duygusu her şeyi çok daha basit ve keyifli hale getirmektedir. Yeni nesil annelerin birçoğu tığ işini hiç yapmamış olsalar dahi çoğunlukla bu tecrübeyi edinmek istiyorlar.

Peki bunun için bize gerekli olan malzemeler nelerdir?

Bir bebe yünü ve ona uyumlu bir tığ işimizi görecektir. Bebe yünleri için genelde 3,5 numara tığ kullanılıyor. Ancak daha gevşek bir model yapmak isteyenler 4.0 veya 4.5 numara tığı da tercih edebilirler. Öncelikle yapmak isteyeceğimiz modele karar vermeliyiz. Düz bir model mi, zikzak mı, popcorn mu (fındık modeli de deniliyor), motifleri birleştirerek mi yapılacağı kişinin isteğine kalmış.

Düz model battaniyeler veya zikzak modeller için battaniye yapmak isterseniz öncelikle istediğiniz en uzunluğuna karar vermelisiniz. Bunun sabit bir cm ölçütü yoktur. Zincir çekmeye başlayarak istediğiniz uzunluğa gelene kadar devam ediniz. Bu genelde 2’li, 3’lü veya 4’lü trabzanlar halinde olabilir. Sıkiğne tekniği ile battaniye yapımı pek de tercih edilmemektedir. Çünkü sık olmasından kaynaklı hem daha sert olacaktır hem de daha uzun sürecektir. Birkaç katta bir de farklı renkler ekleyebilmeniz mümkündür.

Ancak zikzak modeli yapmak istiyorsanız, istediğiniz en uzunluğuna kadar zincir çekmeniz yeterli değildir. Bu uzunluğu biraz daha artırmalısınız. Çünkü zikzak şekli model itibari ile şekli yukarı çektiği için ölçüyü kısaltacak ve istediğiniz en miktarından daha kısa bir en elde edeceksiniz.


Battaniyede en keyifli olanı kare kare motifler yaparak bunları birleştirmek suretiyle battaniye elde etmektir. Bunları rengarenk de yapabilirsiniz. Yapacağınız kareler belirli bir çoğunluğa geldiğinde ise bu kareleri yan yana ve üst üste dizerek dikdörtgen elde edersiniz. Yeteri kadar kare olduğunda bunları teker teker birbirine eklemeye başlarsınız. Bu işlem daha uzun ve zor gibi görünse de daha keyiflidir. Üstelik yetişkinler için de yatak ve koltuk örtüleri bu şekilde yapılarak odanıza oldukça otantik bir hava katmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Baba Adaylarının En Sık Duydukları Kaygılar Nelerdir?

Eşiniz size baba olacağınızı söylediğinde duyduğunuz ilk heyecan kimi zaman yerini ebeveyn olmak ile ilgili kaygılara bırakabilir. Öte yandan çevreden duyduğumuz, kendi çocukluk tecrübelerimizden edindiğimiz çok...