Perşembe, Ağustos 18, 2022

Baş Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

baş ağrısına iyi gelen besinler

Baş Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir? Baş ağrısı ve tedavi yöntemleri ,baş ağrısına ne iyi gelir gelin birlikte okuyalım. Çeşitli etkenlerden dolayı ( stres, tansiyon, yoğun geçen günler, iş temposu, ayın belirli dönemlerinde olma ) dolayı oluşan ve fazlasıyla can sıkabilen bir etken olan baş ağrısı, oluştuktan itibaren yaşam kalitesini düşürebilir.

Enerji kaybına da sebep verebilen baş ağrısı konusunda sizlere ekstra bir yöntem sunmak istiyorum meleklerim… Baş ağrınız hangi etkenlerden dolayı oluşuyorsa, bunu hekime giderek öğrendikten sonra, yazımızda yer alan besinleri deneyerek bu ağrılarınızı hafifletebilme anlamında önemli adımlar atabilirsiniz…

Su

Susuzluk baş ağrısının en sık görülen nedenlerinden biri. Günde 2 litre su tüketmek orta düzeyde bedensel harekete sahip yetişkin biri için yeterlidir. Eğer spor yapıyorsanız özellikle egzersiz sonrası kaybettiğiniz sıvıyı mutlaka yerine koymanız gerekir.

Tahıl

Günlük tüketilmesi gereken besinler listesinde de yer alan tahıl magnezyum açısından zengin bir gıda. Özellikle adet dönemindekibaş ağrılarına oldukça iyi gelen tahılı tüketmek yararlı olacaktır. Diğer magnezyum zengini besinler ise; deniz ürünleri, fındık, çekirdek,avokado ve yeşil yapraklılar.

Somon

Aroması bol, yağlı bir balık olarak bilinen somon diğer balıklara nazaran omega-3 zenginliği ile de anılmakta. İçerdiği yararlı yağlar sayesinde baş ağrısı ile savaşmaktaçok başarılı. Somonu öğlen yemeğinize eklemeniz hem yemeğinizer tat katacak hem de baş ağrınıza iyi gelecek. Omega-3 açısından zengin bir diğer şeyin keten tohumu olduğunu hatırlayalım.

Zeyting Yağı

Antioksidan özelliğe sahip olan zeytin yağı aynı zamanda E vitamini içermekte. Metabolizmada sirkülasyon sağlayan ve hormonlardaki dengeye katkı sağlayan zeytin yağ hemen hemen her öğünde tüketilmeli.E vitamini içeren diğer besinler ise; fıstıklar, fıstık ezmeleri ve kabuklu yemişler.

Zencefil

Sadece miğde bulantısına iyi gelmez. Baş ağrısı savaşçılarının en güçlülerindir çünkü anti-inflamatuar özelliğe sahip. Baş ağrısı çektiğinizde veya kronik baş ağrınız varsa bir bardak zencefilli bitki çayı içmek çok şey değiştirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz