Perşembe, Ağustos 18, 2022

Babet Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

babet alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor

Kadınlar için yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan babetler rahat ve moda olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yazımda hem güzel görünmek hem de sağlığınızı kaybetmemeniz için babet alırken dikkat etmeniz gereken hususlara değinmek istiyorum.

Babetler Düşündüğünüz Kadar Sağlıklı Olmayabilir.

Bugüne kadar hep yüksek topuklu ayakkabıların sağlıksız ve rahatsız olduğundan bahsettik. Peki topuksuz ayakkabılarda sağlıksız olabilir mi? Belki de ayaklarınızın en rahat ettiği ayakkabı türü babetlerdir. Babetlerin bu kadar rahat olmasının nedeni hafif, ince topuklu ve ayağı sıkmamasındandır.

Fakat topuksuz ayakkabılar, insanın ağırlığını ayağa eşit olarak dağıtamaz ve tüm yükü topuk üzerine aktarır. Durum böyle olunca kısa vadede olmasa bile topuklarda ağrı ve rahatsızlık hissi oluşmaya başlar. Bu nedenle babet alırken mutlaka topuğunun 3-5 cm aralığında olmasına dikkat edin.

İkinci önemli nokta ayağı tam kavramayan, ucuz ve rahatsız ayakkabılar. Ayakkabının bir görevi de ayağı yanlardan derleyip toplamasıdır. Babetlerde yan bantlar dar olduğu için ayak yanlara taşma yapar ve ayağın yapısı yavaş yavaş bozulmaya ve düz tabanlaşmaya neden olabilir. Mümkün olduğunda yan bantları sağlan ve tabanı ortopedik olan babetler tercih edilmelidir.

Çok ucuz babetlerden kaçının. Babetler diğer ayakkabılara göre çok daha ucuzdur. Bunun nedeni hem kullanılan malzemenin kalitesiz, hem de işçiliğinin daha az olmasından kaynaklanır. Fakat kullanılan malzeme ve boyar madde ne kadar ucuzsa kansorejen olma olasılığı bir o kadar fazladır.  Normal bir kullanıcının ayakkabının yapıldığı malzemeyi analiz etmesi mümkün değildir. Bu nedenle güvenilen ve denetlenen bilindik markaları tercih ediniz.

Ayak Yapınızı Tanıyın ve Size Yakışan Babetleri Seçin.

Her insanın ayak yapısı bir birinden farklıdır. Kadınların ayak yapısını tanıyarak buna uygun ayakkabı seçmesi önemlidir. Bu nedenle tek bir kalıptan çıkmış her ayakkabı her kadında güzel durmayabilir. Özellikle taraklı ve geniş yapılı ayaklarda babetler güzel görünmez. Bununla birlikte ucu açık babetler parmakları uzun kadınlarda komik bir görüntü oluşturabilir. Ayrıca giydiğiniz kıyafetlere uygun babet seçimi yapmanız güzel ve zarif bir görüntü oluşturmanızın temel prensibidir.

Babet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca özetlemeye çalıştım. Yazın şu sıcak günlerinde ayaklarınızı terletip yormayan, sağlıklı ve güzel babetler tercih etmeniz dileğimle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz