Pazartesi, Ağustos 8, 2022

B5 Vitamini Nedir? B5 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

b5 vitamini

Suda eriyen B vitamini kompleksleri arasında yer alan B5 vitamini, pantotetik asit olarak adlandırılmaktadır. Hayvansal ve bitkisel gıdalarda oldukça zengin olarak bulunan, çok çeşitli besin yoluyla elde edilebilen, alanyazına 1939 yılında kazandırılmış olan ve depresyon ya da anksiteye gibi psikolojik bozuklukların tedavisinde ilk akla gelen vitamindir.
Antikor üretimini desteklemesi bakımından oldukça önemlidir.

B5 Eksikliğinde Görülen Rahatslıklar Nelerdir?

B5 vitamin eksikliği psikolojik sağlık üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Sürekli uyuma isteği, kronik bir can sıkıntısı, bunalma, işlerine motive olamama, hiçbir şey yapmama isteği, hayattan zevk alamama gibi depresyon belirtilerine yol açmaktadır.

El titremeleri, kronik yorgunluk, sürekli baş ağrısı ve saç dökülmelerinin sebepleri arasında B5 vitamin eksikliği yer almaktadır.  İştah kaybı ile yemek yemede isteksizlik yaratmaktadır. Krampların yaygın ve sürekli oluşmasında ve çeşitli alerjik reaksiyonalarda  pantotetik asit yoksunluğu endikedir.

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B5 vitamini bulunduğu hayvansal ve bitkisel gıdalarda zengin miktarda yer almaktadır. Hayvansal gıdalardan kırmızı ette bol miktarda bulunmaktadır. Karaciğer, tavuk, hindi eti gibi hayvansal ürünler ile karnabahar, patates, bezelye, fasulye, mısır B5 vitamini bulundurmaktadır.

Ayçekirdeği, yer fıstığı, fındık, fıstık, leblebi, kaju gibi kuruyemişler ile pirinç, buğday, arpa, çavdar, bakla, fasulye, mercimek, maş, barbunya, soya fasulyesi yeterli B5 vitamini taşımaktadır.

B5 Vitamini Neye İyi Gelmektedir? Faydaları nelerdir?

B5 vitamininin en önemli etkisi vücuda enerji sağlamakta yardımcı olmasıdır.  Karbonhidrat ya da yağların enerjiye dönüşmelerinde aktif rol oynamaktadır.  Alyuvar üretimi ile yaraların hızlı kapanmasında etkili olmakla beraber, yanık tedavisini de hızlandırıcı nitelik taşımaktadır.

Mide ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde işlerliğini sürdürmesini sağlar ve bu yönden kabızlık oluşmasını da engeller. Ülser ve siroz gibi sindirim yolları kaynaklı hastalıkların tedavisini kolaylaştırmaktadır.

B5 vitamininin cilt sağlığındaki etkileri de kanıtlanmıştır. Cildi sıkılaştırıcı etki yaptığı gibi sivilce oluşumunu yavaşlatmaktadır.  Cilt lekelerinin oluşumunu engellemekte, güneşin zarar verdiği cilt ve saçın yeniden eski sağlığına kavuşmasında aracılık yapmaktadır.
Ergenlik döneminde sağlıklı olarak büyüme ve gelişmenin sağlanması için yeterli oranda alınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...