Perşembe, Ağustos 18, 2022

Ayak Yanması Nedenleri ve Tedavisi

ayak yanması ve tedavisi

Ayak yanması başlangıçta önemsiz gibi görülen fakat zamanla insana rahatsızlık veren, özellikle geceleri insanı uykusundan uyandırabilecek hale gelen bir durumdur. Ayak yanması pek çok farklı nedenle görülmektedir. Arkasında çok ciddi hastalıklar yatıyor olabileceği gibi sorun daha basit bir nedene bağlıda olabilir. Ayak yanması şikâyeti günlük hayatı olumsuz etkiler. Stres, ayakta duramama, hayattan zevk almama, sürekli rahatsızlık hissi ve uyku problemleri yaşayabilirler.

Özellikle şeker hastalığına bağlı olarak oluşan ayak yanması sinir hücrelerinde hasara yol açabileceği için, doktor kontrolü geciktirilmemelidir.

Ayak Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak yanmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Geçici ayak yanmaları, uygun olmayan ayakkabılar, uzun süre yürümek ve koşmadan meydana gelmektedir. Bunun dışında kadınlarda menopoz ve hamilelik dönemlerinde geçici ayak yanmaları görülebilir. Böbrek yetmezliği, vitamin eksikliği, huzursuz ayak sendromu ve siyatik sinir hasarı gibi sebepleri olabilir. Dış etmenlerden dolayı meydana gelmeyen ayak yanmaları dışında uzun süreli ayak yanmalarında mutlaka doktora gidilmelidir.

Şeker hastalığı, hipotroid, duygusal polinöropati, küçük lif nöropatisi, S1-2 düzeyinde disk hernesi ayak yanmasına neden olur. Ayak yanması teşhisi, kan testleri, MR, ayak grafisi gibi tıbbı tekniklerle belirlenir. Ayak yanması şikâyetleriniz için bir nöroloji uzmanına görünmelisiniz.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle vitamin değerlerine baktırabilirsiniz. Vitamin eksikliği sıklıkla ayak yanmasına yol açar. Vitamin eksikliği durumunda vitamin takviyesi alabilirsiniz. Ayak yanmalarına önlem almak için dengeli ve yeterli beslenmeye özen gösterin. Ayak bakımına özen göstererek, uygun ve sağlık koşullarına uygun ayakkabı seçerek, uzun süre koşma ve yürüme egzersizlerinden uzak durarak ayak yanmalarının önüne geçebilirsiniz.

Bunun dışında gün içerisinde ayaklarınızı yıkamaya ve serin tutmaya özen göstermelisiniz. Yanma şikâyetini hafifletmek için hava alan ayakkabılar ve pamuklu çorap kullanmaya özen gösterin. İlerleyen ve bir hastalıktan dolayı meydana gelen ayak yanmalarında doktorun uygun gördüğü bir tedavi biçimiyle bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Şeker Hastalarında  Ayakta Yanma Hissi

Şeker hastalığında sıklıkla ayakta yanma şikâyeti olmaktadır. Vücutta bulunan sinir hücrelerinizi etkileyerek ayakta yanmaya neden olur. Bu etki tedavi edilmediğinde kalıcı ve geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Üstelik şeker hastalığı ilk başlarda ayakta yanma şikâyeti ile kendini belli eder.

Şeker hastalığından kaynaklı ayak yanmaları ağrıyla birlikte görülür. Bu ağrılar özellikle gece saatlerinde artmaya başlar. Hasta ayaklarında yanmanın yanı sıra sızlama, bıçak saplanması gibi ağrılardan da şikâyetçi olabilir.

Şeker hastalığında meydana gelen yanmalar giysi ve kumaşlara dokunulduğunda rahatsızlık hissettirmektedir. Sinirlerde oluşan hasarla birlikte ciltte kuruluk meydana gelir. Hastalık teşhisinde EMG yöntemi kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz