Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Neden Göbek Oluşur? Göbekteki Yağları Nasıl Eriteceğiz?

göbek nasıl eritilir

Genel olarak tüm kadınların ortak sorunu olan karın ve bel yağları birçok kadının psikolojisini bozmaktadır. Arkadaşlarımız bu yağlardan kurtulmak isterken, bazen de sahtekarların oyununa gelip sağlıksız yöntemlere başvurabiliyorlar.

Reçetesiz ilaç kullanımı Bu ilaçların hiçbir yararı olmadığı unutulmamalıdır, eğer olsaydı şu anda çağımızın sorunu ne obezite olurdu, ne de biz şimdi obezite ile mücadele etmeye çalışırdık. Lütfen bunların farkına varın  ve bu tip ilaçlardan uzak durun.

Neden Göbek Oluşur?

Vücuttaki yağlanmaların en büyük sebebi hareketsizliktir. Yani yediğimiz yemeklerden elde ettiğimiz karbonhidrat ve yağı yakacak kadar enerji harcamamamızdır. Özellikle masa başı çalışan kadınlar ve ev hanımlarının sürekli olarak oturmaları bu yağların bel bölgesinde toplanmasına neden olur. Evin içerisinde yemek yapmak, ev temizliği, çocuk bakımı gibi günlük işlerde çok fazla kalori harcanmadığı unutulmamalıdır.

Göbekte ve belde yağlanmanın en önemli nedenlerinden biri de giyilen oldukça dar ve düşük bel pantolonlardır. Bu pantolonlar vücutta yağın oranlı dağılımını engeller ve bel bölgesini sıkmasından dolayı yağların belin üst kısmında birikmesine  ve belimizde kötü görünümlü bir halka oluşmasına sebep  olur.

Peki Göbekteki Yağları Nasıl Eriteceğiz?

Aerobik egzersizler,  vücuda oksijen kazandıran ve oksijen kullanım oranını artıran aktivitelerdir. Hayatımızın büyük bir parçası olan en basit aerobik egzersiz “yürüme”dir. Merdiven çıkma, dans etme, step yapma, bisiklete binme ve yüzmede diğer aerobik egzersizlere örnek olarak verilebilir. Ancak bu hususun  önemli olan yeri aklımıza estikçe değil, düzenli olarak fitness veya vücut geliştirme programları ile birlikte, tüm vücudu çalıştırabilecek hareketleri yaşam tarzı haline getirerek uygulamamızdır.

Erkekler Göbeklerini Nasıl Eritebilir?

Erkeklerdeki göbek eritme iki şekilde olabilir. Birincisi karın iç yağların erimesi , karın duvarının üstündeki yağlarının erimesi şeklinde. Bunlardaki metot çoğu birbirine benzese de aynı değildir. Karın içi yağlarının erimesinde metabolik durum mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Yani uzman hekim bu karaciğer yağlanmasına yardımcı olacak çeşitli vitaminleri vermesi gerekmektedir. Bozulan metabolik durumu düzeltmesi gerekir .Karın içi yağlanma varsa mutlaka metabolik durum bozulmuştur.Kas üstü yağların eritilmesinde karın hareketleri önemlidir.

Bu üst karın için mekik şeklinde , alt karın için sırt üstü yatıldığında bacak hareketleri şeklinde. Bel için tivist hareketleri şeklinde yapılması gerekir. Bunlar ne kadar yapılmaslı; günde 2 kere öneriyoruz. Ve en az bir 15 dk bu karın hareketleri 15 dk sabah 15 dk akşam yapılırsa yetecektir.

Ama herşeyin ötesinde biz düzenli aktif bir yürüyüş öneriyoruz. Bu yürüyüş ilk başlarda yarım saat olabilir. Ama daha sonra 1 saate çıkartıyoruz. Tabi eklem problemleri , eklemlerinde artproz , kombromayez , kıkırdak erimesi olanlarda yürümeyi o kadar tercih ettirmiyoruz. Onlara farklı bir yöntem mesela; yüzme olabilir.

Dizlerinin üzerine çok basını vermeden yüzme hareketleri , yüzme sporları çok faydalı oluyor. Bu şekilde bir fizik aktiviteyi arttırmayı öneriyoruz .Karaciğer fonksiyonu bozulan hastalarda , karaciğer koruyucu bitkisel vitaminlerimiz var. Bunları bir şekilde destek tedavisi olarak veriyoruz.

Gün İçerisinde Uygulayabileceğiniz Önemli Tavsiyeler

Sabah kahvaltıdan önce yaptığınız 15 dakika egzersiz ile, gece yakamadığınız fazla kalorilerden kurtulabilirsiniz.

Özellikle akşam yemeklerinden sonra lütfen hareketsiz kalmayın. Bol bol egzersiz yapın. Bu bütün gün biriktirdiğiniz şekeri yakmanızı sağlar. Hatta uyuduktan sonra bile yağ yakmaya devam edersiniz.

Göbeği  eritmek için en yararlı yöntem MEKİK çekmektir. Bu yöntem kesinlikle göbeği eritmenizde yardımcı olacaktır. Fakat mekik hareketinin bele çok fazla yük bindirdiğini aklınızdan çıkarmayın, belinizi zorlamayın.

Günlük olarak ya da haftada en az 3-4 gün, 1 saate yakın, yavaş ya da tempolu yürüyüşler  ve koşular yapın. Bu sizin bedeninizi  fazlalıklardan korumanızı sağlar.

Ve en önemli nokta ‘motivasyon’. Kendinize inanın ve güvenin. Birazcık daha dikkat ederek ve zaman ayırarak sağlıklı, mutlu, düzgün bir vücuda sahip olabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz