Arı Sokmasının Faydaları ve Zararları

195
arı sokmasının faydası zararı

Arı sokması

Arı sokması hemen hemen hepimiz için adeta kabustur. Özellikle de alerjik bünyesi olanlar için durum daha da vahimdir. Arı sokması sonrasında bu kişiler anafilaktik şoka girerek hayati tehlike ile karşı karşıya kalabilirler. Fakat bilinen başka bir gerçek var ki; Arı sokmasının insan vücudu için çok büyük bir şifa kaynağı.  Ben de bilmiyordum ve okuyunca çok şaşırdım.

Arı gördüğümüz zaman, sokmasın diye elimizden geleni yaparız. Ama arı sokmasının da, özellikle eklem iltihapları ve astım üzerinde çok büyük faydaları varmış. Tabii, bu sözümüzden, ille de arının sizi sokması için uğraşın anlamını çıkarmamak gerekir. Arı sokması ile ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Arı Sokmasının Faydaları

 Yapılan araştırmalar sonucunda, arı sokmasından kaynaklanan sıvı zehrin eklem iltihabını tedavi etmeye ve hatta önlemeye yardımcı olduğunu belirlenmiş. Üniversitede görevli araştırma ekibi, arı zehrinin eklem iltihabına yol açan eklemlerdeki zararlı iltihabı kontrol edebildiğini tespit etmişler.

Bu zehrin vücutta iltihabı düzenleyen doğal hormonları artıran moleküller içerdiği kaydedildi. Uzmanlar, arı zehrinin eklem iltihabı ağrısına çare olabilecek yeni tedaviler geliştirmede kullanılabileceğine inanıyor. Arı tedavisi, romatizma ve eklem iltihabı gibi sorunlar yaşayan hastalarda gözle görülür etki yapıyor.

Arı sokmasından kaynaklanan sıvı Zehir kan dolaşımını hızlandırıyor. Eklem iltihaplarından kaynaklanan ağrıları dindiriyor ve eklem iltihaplarını yok ediyor. Arı sokması tedavisinin belli başlı birkaç hastalık tedavisinde kullanıldığı da belirtiliyor. O hastalıkların başında astım gelmektedir. Diğer hastalıklardan biri de MS hastalığıdır. Avrupa’da bir çok hasta bu yöntemle tedavi ediliyor.

Arı Sokmasının Zararları

Arı sokmasının en büyük zararı, ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olmasıdır. Bazı kişilerde, bu alerjik reaksiyonlar, ölüme bile sebep olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz