Salı, Ocak 18, 2022

Argan Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Daha çok cilt ve saç bakımında kullanılmakta olan argan yağı tırnaklar ve vücut içinde besleyici özelliğe sahiptir. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olurken saç kırıklarının oluşmasını da engeller. Kırık saç uçlarının da onarılmasına yardımcı olur.

Argan Yağı Cilde Faydalıdır

Cildi besleyerek yenilenmesini sağlar. Anti aging özelliğine sahip olup ciltteki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Ciltteki hücrelerin kendisini yenilemesini sağlar. Göz altı torbalarının oluşmasının önüne geçer.

Argan yağının diğer özelliği ise cildi nemlendirmesidir. Cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek miktarda E vitamini içerdiği için cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Argan yağı yağsızdır ve cildi tahriş etmez. Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun bütününde kullanılabilir. Bir cilt losyonu olarakta cilde birkaç damla damlatılarak masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.

Cildi Mikroplardan Temizler

Argan yapının cilde olan faydalarından bir tanesi de cildi serbest radikaller ve mikroplardan temizleyebilmesidir. Antioksidan özelliğinden dolayı bunu başarabilen argan yağı böylece cildin erken yıpranmasına engel olur, yaşlanmaya izin vermez, kırışıklıkları giderir ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Kuru Ciltler İçin Argan Yağı

Kuru cilde sahip olan kişiler özellikle kış aylarında havaların soğuması ve evlerde, kapalı alanlarda kalorifer ve sobaların yakılmasıyla birlikte cilt sorunları artmaya başlar. İyice kuruduğu için kaşınmaya ve dökülmeye başlayan cilt ciddi anlamda sorunlara neden olabilir. Argan yağı fazla miktarda E vitamini ve farklı asitler içerdiği için bu sorunu ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda kurumanın neden olduğu hasarlı ciltleri tedavi edebilir. Kuruluktan etkilenen cilt üzerine birkaç damla argan yağı uygulayarak masaj yapılması sorunu kökünden kazıyabilir.

Argan Yağı Akneleri Giderebilir

Birçok yağ ve cilt kremi olması gerekenin aksine akne sorununu tetikleyebilir ve daha fazla artmasına neden olabilir. Ama argan yağı tam tersi cildi sağlığına kavuşturmada ciddi rol üstlenebilir ve hatta aknelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Yağ içermediği için doğal yollarla cildi nemlendirir ve sağlığına kavuşturabilir.Bunun dışında hasar gören hücrelerin yeniden yapılanmasını ve meydana gelen inflamasyonu ortadan kaldırabilir.

Hasar gören kısma damlatılarak masaj yapmak suretiyle uygulanması akne sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Argan yağının yavaşça ovuşturularak cilde günde iki kere uygulanması ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Koruyucudur

Argan yağı genelde antioksidan özelliğinden dolayı cilt hastalıklarını gidermenin yanında cilt sağlığını koruma noktasında da önemli bir üründür. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen tahrişleri önleyebilir.

Saç Kremi Olarak Argan Yağı

Argan yağının saça yumuşak ve ipeksi bir parlaklık kazandırdığı bilinir. Argan yağı ideal bir saç kremi hatta kıvırcık ve kırılmış saçlar için alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır.

Bunların dışında saçlara şık ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Saçların sık sık fönlemeye maruz kalması bazı sorunlara neden olabilir, fönleme esnasında parmaklarınıza bir miktar argan yağı damlatarak saçlarınıza uygulamanız fönlemeden kaynaklanan sorunları giderebilir.

Gebelik Döneminde Argan Yağı

Çatlaklar birçok hamile kadın için sorun teşkil etmektedir ama argan yağı streç işaretleri ve doğumdan sonra sarkma, buruşuk derilere karşı ideal çözümler sunabilir. Bol miktarda içerdiği E vitamini yardımıyla cildin elastikliğini arttırır. Argan yağı aynı zamanda gebelik sırasında cildi yumuşatmak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak için doğru bir tercihtir.

Argan Yağı İle Ayak ve El Bakımı

Yumuşatıcı özelliği kırılgan tırnak yapılarını, kuru elleri ve ayaklardaki çatlaklar yanında sert cilt yapılarını ortadan kaldırır. Ayak ve el derisini yumuşatır ve esneklik kazandırır. Bunun için her gece yatmadan önce tırnak, el ve ayaklarınıza birkaç damla damlatarak masaj yapmanız doğal bir çözüm sunabilir.

Dudak Nemlendirici Olarak Argan Yağı

Özellikle kuru ve soğuk havalarda dudaklarda çatlama sorunlarıyla karşılaşmak mümkün. Argan yağı dudakları, dolgun, yumuşak ve esnek kalmasını sağlamak için ideal bir üründür. Bir merhem olarak kuru dudaklar için bir ya da iki damla ovmak yeterlidir fakat bu uygulama esnasında dikkat etmeniz gerek bir husus var, o da dudaklara uyguladıktan sonra arta kalan kısmı 1-2 dakika sonra silin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yonca Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllar boyunca yonca, tıbbi amaçlı kullanılmıştır. Birçok harika ve yararlı özellikleri bulunmaktadır. Antik Çin’de, böbrek taşları, mide ve bağırsak problemleri gibi durumları tedavi etmek...