Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Ardıçın Faydaları ve Tedavi Edici Etkileri

ardıç faydaları

Anayurdu Kuzey Yarıküre’nin ılıman bölgelerinin kurak, dağlık ve ormanlık yöreleri olan ardıç, kış mevsiminde yaprak dökmeyen ve çalı, ağaç ya da ağaççık formunda gelişen bir bitkidir. 50 cm -15 m kadar boylanabilir. Hoş kokulu olan yaprakları koyu yeşilden mavi-yeşil renge kadar değişebilir.

Bu yapraklar körpeyken iğne, olgunlaşınca iğ biçimlidir. Dişi ve erkek çiçekleri ayrı bitkilerde Şubat- Nisan ayları arasında açar. Küçük ve gösterişsiz olan bu çiçekleri sarı-yeşil renklidir. Dişi çiçeklerinden sonbaharda olgunlaşan ardıç meyvesi (kozalakçığı) önce koyu morken daha sonra mavi-siyah veya kahverengine döner.

ARDIÇIN FAYDALARI

Kan dolaşımını hızlandırır. İdrar söktürücüdür. İdrar yollarını temizler. Sistit durumunda mikrop kırıcı olur. Bedeni uyarıcı tonik etkisi vardır. Midevidir; iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Solunum yollarını açar ve soluk almayı kolaylaştırır. Hanımlarda regl dönemlerini düzenler, ağrıları azaltır.

ARDIÇIN TEDAVİDE KULLANIMI

Sonbahar mevsiminde ardıç kozalakçıklarından çürük olmayanları toplanıp havadar ve gölge bir yerde özenle kurutulur ve bir miktarı havanda ezilir. Bunlardan bir tatlı kaşığı alınıp bir bardak kaynar suyun içine atılarak 20 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen infüzyondan günde iki kez sabah ve akşamları birer çay fincanı içilir.

UYARI: Hamile hanımlar ve böbrek rahatsızlığı çekenler ardıç çayını içmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....