Salı, Ağustos 16, 2022

Arap Zamkı Faydaları Nelerdir?

arap zamkı

Halk arasında göğüs yumuşatıcı, koruyucu ve karın ağrılarını dindirici özellikleri bilinmektedir ve kokusuz olması kullanımının artış göstermesini sağlamaktadır. Ayrıca bu özelliklerinin dışında yapıştırıcı olarak da kullanılabilmektedir.

Türk hekimleri tarafından geçmişte söylenen özellikleri arasında öksürük kesici etkisi, mide kuvvetlendirici olması, göğüs ve akciğer bölgesinden gelen kanı kesmesi, göz ağrısı ve kepek gibi sorunların üstesinden gelmesi ile bilinmektedir. Üstelik geçmiş dönemlerde bilinmekte olan bu özellikler günümüz hekimleri tarafından da onaylanmıştır.

Lokum, puding ve çeşitli içeceklerin üretimi esnasında köpüğün sabitlenmesini sağlaması için kullanılır. Bunun yanında çeşitli yağların stabilize edilmesi içinde kullanılabilmektedir. Sakız üretiminde, şeker kristalleştirmede, salata soslarında ve daha pek çok gıda ürününde kıvama getirici olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Sanayide ise mürekkep, kaplayıcı, koruyucu olarak kullanılmasının dışında tutkal, sulu boya ve boya yapımında kullanılabilmektedir. Geçmişten günümüze en kaliteli ve kullanışlı doğal ürünler arasında yer alan Arap Zamkı kesinlikle önemli bir üründür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz