Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Gaziantep ilimizde bol miktarda yetiştiği için Antep fıstığı ismini alan bu kuru yemiş oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. Ayrıca insan sağlığına olan faydalarıyla da sıklıkla ön plana çıkmaktadır.

Besin Değerleri: E, B1, B2 ve C vitaminlerine sahip bir besin maddesidir. %22.6 protein oranına .6 karbonhidrat değerine sahiptir. İçerdiği %54.5 yağ oranı ile fındıktan sonra yağ oranı en yüksek kuru yemiş olma özelliğine sahiptir. Kalsiyum, potasyum, demir, fosfor  ve magnezyum minerallerine sahiptir. Ayrıca kronik kalp rahatsızlıklarının tedavisini sağlayan resveratrol isimli maddede antep fıstığında bulunmaktadır.

Bu sayede kalp rahatsızlıklarının önüne geçtiği gibi birçok ciddi kanser türünü de engelleyici özelliğe sahiptir. Tüm bu besin değerlerine ve yüksek yağ oranına sahip olmasına rağmen doymamış yağ oranı yüksek bir besin maddesi olduğundan dolayı kolesterolün yükselmesine engel olmaktadır.

Öksürüğü Kesmektedir

Antep fıstığı tüketildiği zaman göğüslerde yumuşatıcı etki oluşturmaktadır. Bu sayede öksürüğün şiddetini düşürmekte ve öksürük ilaçlarının etkisini arttırarak kısa süre içinde öksürüğün kesilmesini sağlamaktadır.

Ağrı Kesicidir

Doğal yapısı sebebiyle yenildiği zaman böbreklerde ve safra kesesinde görülen ağrıların şiddetini azaltıcı etkiye sahiptir.

Şeker Hastalarına Faydalıdır

Şeker hastaları diyetlerinde gönül rahatlığıyla antep fıstığı tüketebilirler. Çünkü antep fıstığı ince bağırsaklarda şeker emilimine engel olmaktadır. Şeker emilimi azaldığı içinde kan şekerinin yükselme olasılığı düşmektedir. Bu sayede vücuttaki şeker oranı belli bir dengede tutulmuş olur.

Koroner Kalp Rahatsızlıklarını Engeller

Kolesterolü düşürmesi ve şeker rahatsızlıklarını engellemesi sebebiyle damarlarda görülebilecek tıkanıklıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bu sayede damar tıkanıklığını bağlı görülebilecek kalp rahatsızlıklarının ve kalp krizlerinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca kalbin yapısını güçlendirici özelliği sayesinde de kalp sağlığını arttırıcı özelliğe sahiptir.

Akciğere Faydaları

Kan akışını sağlayan damarlarda oluşturduğu faydalı etki sebebiyle vücuttaki oksijen dolaşımını kolaylaştırıcı etki sağlamaktadır. Oksijen dolaşımının daha rahat şekilde sağlanması ise akciğerlerin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Fakat antep fıstığının akciğerlere asıl faydası ciğerlerde görülen iltihaplanmaları gidermesinden kaynaklanmaktadır.

Ciğerlerde iltihaplanmayı engelleyici ve temizleyici etkisi sayesinde zatürre vb. hastalıkları gibi ciddi akciğer kanserlerinin de önüne geçmekte ve hastalığın iyileşme sürecini hızlandırıcı etki etmektedir.

Kum Düşürmeye Yardımcı Olur

Kum dökmek veya düşürmek aşırı derecede ağrılı ve zor bir rahatsızlıktır. Bu kum düşürme işleminin daha hızlı şekilde gerçekleşmesi için çeşitli ilaçlar kullanılmakta veya bitkisel çaylar içilmektedir. Fakat özellikle antep fıstığı yemek böbreklerde bulunan veya mesanedeki kumların dökülmesini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca ağrı kesici özelliğinden bahsederken değindiğimiz gibi kum dökme işlemi sırasında böbreklere görülen ağrıyı azaltıcı etkiye sahiptir.

Vücudu Kuvvetlendirmektedir

Antep fıstığı içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Bu sayede kış ve yaz aylarında görülebilen birçok geçici rahatsızlığa iyi gelmektedir. Kışın grip, nezle ve öksürük gibi rahatsızlıklarla karşılaşmak istemeyen kişiler antep fıstığı tüketebilirler. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği sayesinde sadece hastalıklara karşı korumayıp aynı zamanda vücudun daha hızlı şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Yani vücudun daha kuvvetli ve güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Vücudu kuvvetlendirici etkisi sebebiyle çeşitli kanser hastalıklarına yakalanma olasılığını oldukça düşürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz