Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Anne Sütünün Önemi

anne sütünün önemi


Bebeğin doğumundan itibaren ilk altı ay boyunca anne sütü tüketmelidir. Anne sütünün önemi bebek açısından en sağlıklı besin olmasından kaynaklanmaktadır. Anne sütü, hazır sütler gibi işlenmiş, işlemlerden geçmemiştir. Bu nedenle anne sütünde mikrop üremez ve hastalığa yol açmaz. Anne sütünün önemi doğumla birlikte başlar. Bebeğin doğumundan itibaren anne sütü ile beslenen bebeklerde diğer sütlerle beslenen bebeklere oranla enfeksiyon görülme riski çok düşüktür. Anne sütünün bebek için birçok yararı bulunmaktadır.

Anne sütünün önemini ve yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz; Beyin gelişimi, ishal, solunum yolu rahatsızlıklarını engeller. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek olan, kanser skleroz gibi rahatsızlıklar anne sütüyle beslenen bebeklerde daha az görülmektedir. Anne açısından faydası ise meme kanseri, yumurtalık kanseri ve kansızlığa karşı etki gösterir.

Bebeğe Ve Anneye Faydaları

Anne sütüyle beslenen bebeklerde enfeksiyon kaynaklı hastalıklar daha az görülmekte, beyin gelişimi daha iyi olmakta, alerjik rahatsızlıklar, ishal ve solunum yolu rahatsızlıkları ve hatta ileri yaşlarda ateroskleroz, kanser ve multipl skleroz gibi rahatsızlıklara daha az rastlanmaktadır. Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görülmektedir.

Bebeğin Beslenmesi;

Doğumdan itibaren bebeğe anne sütü verilmesi önemlidir. Bebeğin doğru şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Bebeğin emzirilmesi aşamasında salgılanan hormonlar memedeki sütün dışarı atılmasını ve yeni süt yapılması için uyarı verir. Anne sütünün önemi kadar emzirme sırasında bebeğin pozisyonu da önemlidir. Hamilelik aşamasında emzirmenin nasıl yapılması gerektiği konusu araştırılmalı, bu konuda bilgi sahibi olunmalıdır.

Emzirmenin iyi bir şekilde sağlanması için sırtınızın dik olmasına, bebeğin yüzünün ve gövdesinin size dönük, başının gövdeye göre dik olmasına yani eğri bir çizgi şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin başına arkadan el ile baskı uygulanmamalıdır. Bebeğin alt dudağının meme ucunun hemen altına gelecek şekilde aşağıdan yukarıya doğru memeyle temas etmesi sağlanmalıdır.

Emzirme Süresi;

Emzirme süresi bebeğin isteğine göre değişkenlik gösterebilir. İlk emzirme aşamasında süt gelmeyebilir bu durumda panik yapmanıza gerek yok. Biraz ısrarcı olunmalı, bebeği farklı bir besin verilmemelidir. Doğumdan itibaren ilk iki ay boyunca bebek memeden uzaklaştırılmamalı, her istediğinde bebeğe verilmelidir.

Sıklıkla Yapılan Emzirme Hataları;

Kadınların sıklıkla yaptığı emzirme hatalarını sizler için bir araya getirdik. Birçok anne emzirme öncesinde meme ucunu temizlemeyi tercih ediyor ancak bu bebek ve meme için zararlı bir işlemdir. Memenizi kesinlikle emzirme öncesinde temizlememelisiniz. Bebeğinizi kalabalık ortamlara emzirmemeye özen gösterin, gürültü, tartışma, fazla ses gibi dış etkenler bebeğin emmesini olumsuz yönde etkileyecektir.

Diğer bir önerimiz ise bebeğinize eldiven giydirmemeniz yönünde olacaktır. Bebek parmaklarını emmeli, kendi kendine emmeyi öğrenmelidir. Anne sütünün önemi diğer besinlerde olamayan vitaminleri içermesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bebeğinize ek besin vermeden önce bir kez daha düşünün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz