Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

anne sütünün faydaları

Doktorların tamamı ilk 6 ay boyunca anne sütünün zorunlu olduğunu belirtmektedirler. Çünkü anne sütü bebeğe faydaları saymakla bitmeyen bir mucizedir. Bebeği yeterli şekilde beslemesi ve birçok enfeksiyona karşı koruması sebebiyle ön plana çıkmaktadır.

Anne sütü sayesinde çoğu zaman erken doğan prematüre bebekler bile sağlıklı bir şekilde büyüye bilmektedirler. İsterseniz ilk önceye anneye olan faydalarına ardından da bebeğe olan faydalarına değinelim.

Anneye Faydaları

Emzirmek beyinde oksitosin hormonunun artmasına sebep olmaktadır. Bu hormon sayesinde rahim kaslarının küçülerek eski haline dönüşmesi hızlanmaktadır. Doğum sonrası yumurtlamayı engelleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple doğum yapan bayanlar kısa süre içinde tekrar hamile kalamazlar. Salgıladığı hormonlar sayesinde beyinde gevşeme etkisi oluşturarak stresi engelleyici özelliğe sahiptir.

Yapılan araştırmalar sonucunda doğum yapan bayanların emzirme sayesinde ileride oluşabilecek yumurtalık, rahim ve meme kanseri risklerinden yüksek oranda kurtuldukları saptanmıştır. Ayrıca anne sütü bayanlarda kemik erimesi ( osteoporoz ) görülme olasılığını da düşürücü etkiye sahiptir.

Bebeğe Faydaları

İlk olarak anne sütünün doğal özelliklerine değinmek istiyorum- Bebek için sindirimi en kolay olan besin maddesidir. Aynı zamanda bebeğin vücut yapısına ve ruh yapısına en uygun besindir.- Mikroplara karşı tamamen korumalı bir besin maddesidir.- Flor minerali ve D vitamini dışında bebeğin ihtiyaç duyabileceği bütün vitaminleri ve mineralleri içinde barındırmaktadır.   Bu özelliklerinden dolayı bebeğin organ ve sistemlerinin çok hızlı şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

Yeterli anne sütüyle beslenen bebeklerin ileride obezite hastalığına yakalanma olasılıkları oldukça düşüktür. Bebeklerin ilk içtikleri süt onlarda doğal bir aşı özelliği göstermektedir. Bu sebeple daha doğar doğmaz anne sütü sayesinde birçok enfeksiyona karşı korumalı bir hale gelirler. Kansızlığı engelleyici ve bebekte kan yapımını arttırıcı özelliğe sahiptir. İshal oluşumuna sebep olan mikroorganizmalara karşı bebeği koruduğu gibi kabızlık görülme olasılığını da düşürmektedir.

Bebeklerin çene ve ağız yapısını güçlendirici özelliğe sahiptir. Bebeğin içtiği sütün sürekli değişen tadını algılaması da onun tat duyusunu güçlendirmektedir. Bebeklik döneminde vurulan aşıların daha etkili olmasını sağlamaktadır. Ayrıca doğum sonrasında bebeklerde çeşitli sebeplerle görülebilecek ölüm riskini de engelleyici özelliğe sahiptir.

Anne Sütü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

İlk 6 ay boyunca düzenli olarak emzirilen bebeklerde ileri yıllarda alerjik hastalıklar, diyabet, damar sertleşmesi, astım ve diş çürükleri pek fazla görülmemektedir. Ayrıca her türlü kansere karşı doğal vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir.

İçeriğinde bulunan A vitamini ise özellikle göz sorunlarına karşı yüksek derecede koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle anne sütü bebeklerin çocukluk döneminde karşılaşılan lösemi ve lenfoma gibi hastalıkları ciddi oranda engellemektedir.

Psikolojik Yapısını Faydaları

Anne sütü bebekle anne arasındaki duygusal bağı güçlendirici özelliğe sahiptir. Bu sebeple bebeğin anneyi benimsemesine ve özellikle onun yanında sakin bir ruh hali içinde olmasına sebep olmaktadır. Emzirme bebeğin zeka gelişiminin daha hızlı olmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede bebek çevresindeki kişileri tanımaya ve sevmeye başlamaktadır.

Ayrıca bebeklerde karın ağrılarının ve pişiklerin oluşmasını bir miktar engelleyici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede bebekler sıkıntı yaşamadığı için daha rahat şekilde uyuya bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz