Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Anne Sütünü Arttıran Şeyler

anne sütü

Yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay boyunca tek besin kaynağı anne sütüdür. Peygamber efendimizin (S.A.V.) bir hadisine göre de çocuklarımızın en az 24 ay boyunca anne sütü alması gerekmektedir. Sütün oluşumu alınan gıdalara da bağlı olduğu için emziren annelerin normal gereksinimden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineraller alması gerekir. Emziren annelerin iyi beslenmesindeki amaç annenin kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılaması, vücudundaki besin yedeğini dengede tutması ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerinin karşılaması gerekmektedir.

Emzirme dönemindeki annelerin süt, tahıl, sebze, meyve ve et gruplarının tümünden düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Bunun yanı sıra aynı zamanda yeterli sıvı, özellikle su tüketilmelidir. Bununla birlikte yeterli miktarlarda badem yemenin de süt yağmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sütün azalmasına neden olan bir diğer etken ise annenin gereğinden fazla yorulmasıdır. Anne kendisini çok fazla yormamalıdır. Süt yapımı için gereken enerjinin büyük bir bölümü yorgunluğu gidermek için kullanılacaktır. Bu da sütün yetersiz kalmasına neden olacaktır.

Kansızlık problemi anneler için kan arttırıcı doğal yöntemler mevcuttur;

  • Bol bol siyah üzüm kaynatıp içmelidir,
  • Erik, kayısı, ayva kompostosu yemelidir,
  • Marul içerisine 3-5 adet ıspanak yaprağı karıştırıp çiğ halde yemelidir.

Anne sütünü artırmaya yarayan besinler

Semizotu, ısırganotu, havuç, balkabağı, enginar, maydanoz, dereotu, ıspanak, pazı.

Anne sütünü artıran meyveler: Nar, muz, hurma, kuru incir, elma, armut, ayva.

Bunlarla birlikte anne bol süt içmeli, çiğ sebze ve meyve, çimlenmiş buğday, tahin helvası, tahin-pekmez, havuç, yer elması yemelidir. Anason, kimyon, rezeyan, fesleğen, şerbetçiotu gibi baharatlar bol miktarda kullanılmalıdır.

Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesini ve miktarını artırır. Özellikle vejetaryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır.

Anne sütünü artırmanın doğal yolları nelerdir?

Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon, süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için kişinin rahat, stressiz bir ortamda olması ve bebek arasında yakın ilişki kurması gereklidir. Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşları anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır.

Anne sütü bebek için çok önemli bir besindir. Annenin sütü olmazsa bebek aç kalacağından sürekli ağlayacaktır. Peki anne sütünün kesilmemesi için ne yapmak gerekir? Sütünüzü arttırmak için hangi yöntemlere baş vurulmalıdır? Bu tür soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1-Anne hamileyken ayva yerse, kan dolaşımına faydalı olur.
2-Marul yemek, anne sütünü arttırır.
3-Nohut yemek, anne sütünü arttırır.
4-Bal şerbeti, tıkanan damarları açar, sütü arttırır.
5-Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır. Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6-Mürver çiçeği, biberiye anne sütünü arttırır.
7-Çakal eriği (dağ eriği) suda kaynatılıp günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir(kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir).
8-Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir.
9-Funda, su ile kaynatılıp içilir.
10-Rezene, su ile kaynatılıp içilir.

11-Anason, su ile kaynatılıp içilir.
12-Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir.
13-Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir.
14-Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir.
15-Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma anne sütünü arttırır.
16-Şalgam suyu, anne sütünü arttırır.
17-Adaçayı, anne sütünü arttırır.
18-Maydanoz, anne sütünü arttırır.
19-Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen, sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir, şişi iner.
20-Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır.

21- Antep fıstığı, anne sütünü arttırır. Fazlası baş ağrısı yapar. Şeker telafi eder.
22-Soğan, anne sütünü arttırır. Fazlası bebekte karın ağrısı yapar.
23-Kara lahana (Karadenizlilerin çok sevdiği lahana) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır.
24-Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır.
25-Ayva, balla pişirilip lapa olarak göğse bağlanırsa süt yollarını açar.

TAVSİYE: Sütümüz olmuyor, az oluyor diye, bebekler suni gıdalara mahkum edilmemelidir. Siz de 25 formülden birini seçip, deneyebilirsiniz. Anne sütüyle beslenen bebek, hem gıdalanır, hem de anneye karşı olan sevgi bağı artar. Annelerin çocuklarını tam 2 sene emzirmesi ayetle sabit olduğu gibi (kadınlar çocuklarını tam iki yıl emzirirler-Bakara suresi 233.ayet), tıp da bu gerçeğe doğru hızla ilerliyor.2 sene zarfında anne, 2 yaşından küçük başka bir çocuğa süt verirse, bu kendi çocuğunun süt kardeşi olur. Bunların evlenmesi dinen ve tıbben zararlıdır.

Ahmak, sinirli kişilerin sütü ve kanı, verilen kişiye geçeceği için seçici davranmak gerekir (kadın, hamileliğinde, doğum yapıncaya kadar ve bebeği memeden kesilinceye kadar, Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir. Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mükafatı ve sevabı vardır. –Ahmak kadına süt emzirtmeyiniz-Hadis-i Şerif).

Dere otu: Dere otunu mutlaka salatalarınızda, üstüne süs olarak da kullanabilirsiniz, dekor seven bayanlar için, bu otun her derde deva olduğunu hepimiz biliyoruz. Anne sütünü arttırmada etkin rol oynayan bir bitkidir.

Beyaz dut veya kurutulmuş dut: Dut’un birden fazla yararı ve faydası vardır. Anne sütünü arttırdığı gibi, vücuda güç ve enerji verir. Kansızlık çeken insanların, kansızlık problemini giderebileceği bir besin kaynağıdır. Ayrıca karaciğeri güçlendirir, boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı vücuttaki mikroplara karşı savaşır.

Beyaz üzüm: Anne sütünü arttıran besinlerden biriside beyaz üzümdür. Özellikle yeni bebek sahibi olmuş anne adaylarımızın her gün tüketmesinde fayda vardır. Bunun yanı sıra beyaz üzümün faydaları kalp ve damar hastalığı çekenlerinde bu besin kaynağını tüketerek bu hastalıklardan ağrı çekme olanağını en aza indirir.

Ayva: Her gün bir tane ayva yemeye çalışın, yalnız hamilelik döneminden ziyade, bebeğin doğumu olduktan sonra, zira ayva kabızlık yapabiliyor. Anne sütünü arttıran temel besin kaynaklarından biriside ayva’dır. Bunun dışında tüketebileceğiniz diğer besinler, tahin helvası ve incirdir namı değer yemiş. İncirin bin bir derde dermanı vardır. Anne sütünü arttırdığı bir yana, enerji ver güç verir aynı zamanda zihin açar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz