Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Alzheimer Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

alzheimer hastalığı ve tedavisi

Alman psikiyatrist ve nörolog  Alois Alzheimer, adını tam olarak koyana kadar toplumda biraz da üzücü bir tanımlamayla, “bunama” olarak bilinen Alzheimer, bütün yaşlıların korkulu rüyası haline geldi. Ne yazık ki yapacak fazla bir şey yok… Bugün ülkemizde 500 bin Alzheimer hastası var ve bu sayı sürekli artıyor.

Alzheimer Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bir beyin hastalığı olarak tanımlanan Alzheimer’ın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bu güne kadar sadece beynin bazı bölümlerinde bir takım proteinlerin biriktiği tespit edilmiştir. Amyloid Beta olarak adlandırılan bu oluşumların beyinden temizlenebilmesi için aşılar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Böylece vücudun bağışıklık sistemine bu oluşumların tanıtılması hedefleniyor ama kesin sonuç alınmış değil.

1990’lı yıllarda geliştirilen dört ilaç hala en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Hastalık sürecinde en önemli konu Alzheimer’ın erken teşhisi. Bu yüzden hastalığın belirtilerini iyi tanımak gerekmektedir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • İlerleyen yaşla birlikte yoğun unutkanlık başlamışsa;
  • Kelimeler hatırlanamıyor ve hesap yapılamıyorsa;
  • Basit konularda bile karar verilemiyorsa;
  • Eşyaların yeri karıştırılmaya başlanmışsa;
  • Gündelik işler yapılamaz hale geliyorsa;
  • Asabiyet durumu ve kişilik bozukluğu artıyorsa;
  • Çevredekiler suçlanmaya başlanmışsa;

Büyük olasılıkla evdeki büyüğünüz de Alzheimer hastalığı görülmeye başlanmıştır. Bu hastalık nadir olarak gençlerde görülür.

Alzheimer Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ne yazık ki Alzheimer hastalığının tedavisi şu anda yoktur. Sadece hastalığın unutkanlık sürecini azaltıcı ve rahatlatıcı ilaçlar vardır. Bundan dolayı hastalık sırasında çevredekilere ve aileye de büyük sorumluluk düşmektedir. Çünkü ilerleyen dönemlerde hasta kendine bakamaz hale geliyor, kimseyi tanımıyor ve büyük kişilik değişmeleri yaşıyor. Sokaklara çıkıp kaybolma durumları ve yatalaklık süreci de bunların akabinde görülmeye başlıyor. Bu aşamada hastanın en büyük destekçisi tabi ki ailesi ve yakınları olmaktadır.

Bu hastalığa karşı alınacak önlemler, sağlık açısından tedaviden çok daha önemli! Beyninizi sürekli çalıştırın. Kitap okuyun, bulmaca çözün, hobiler edinin, sigarayı bırakın, hareketli yaşayın, düzenli spor yapın.

Alzheimer hastalığının önlemleri demek aslında düzenli beslenmek, hareketli ve mutlu yaşamak demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz