Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

alzheimer hastalığı ve tedavisi

Alois Alzheimer Alman bir psikiyatr ve nöropatalogdur. 1906’da ölen Auguste Deter isimli hastanın beynini Krapelin’in laboratuvarına getirtip iki italyan doktor ve Krapelinle birlikte araştırma yaparak Alzheimer’ı tanımlamıştır. Yine 1906 yılında yaptıkları bir konuşmayla hastalığı resmen tanıtmışlardır.

Alzheimer nedir?

Alzheımer, günlük yaşamsal faaliyetleri etkileyen psikolojik davranış bozukluğu ve hafıza zayıflığı/kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Nöropatolojik ve nörodejeneratif bir hastalık olarak tanımlanır.

Alzheimer belirtileri nelerdir?

  • Günlük işleri yapamama (yemek yapmak, temizlik gibi)
  • Eşyaları nereye koyduğunu unutma
  • Tanıdığı insanların yüzlerini ve isimlerini hatırlamama
  • Dışarı çıktığında evini bulamama
  • Hastalık ilerledikçe psikolojide bozulma

Bu gibi belirtiler Alzheımer belirtisidir. Kısaca hafıza kaybı ile bağdaştırılabilir.

Alzheimer’in Tedavisi var mıdır?

Sebepleri tam manasıyla bilinmediği için henüz etkin bir tedavisi yoktur. İlaç tedavisi hastanın durumunun ağırlaşmaması için uygulanır ve erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi Alzheımer’da da hayati bir öneme sahiptir.

Alzheimer Nasıl teşhis koyulur?

Belirtilerden şüphelenildiğinde doktora başvurulmalıdır. Her hafıza zayıflığı Alzheımer olmayıp vitamin eksikliği gibi sebeplerden oluşmuş olabilir. Teşhis için kan değerleri, beyin filmi gibi birkaç uygulama yapılarak Alzheımer diğer hastalıklardan ayrılır.

Alzheimer Genetik olarak aktarılır mı?

Bu hastalığın görüldüğü kişileringibi bir kısmında ailede Alzheımer görülmektedir. Genetik bir yatkınlık olduğu söylenebilir fakat tek etken genetik kalıtım olamaz.

Teşhis koyulduktan sonra hasta ve hasta yakınları neler yapmalıdır?

Hasta kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır çünkü Alzheimer hastaları bakıma muhtaç hastalardır. Tek başlarına dışarı çıkmaları, araba kullanmaları kesinlikle tehlikelidir. Birçok hasta dikkatsizlik sebebiyle yaşamını yitirmiştir.

Hastalık teşhisinden sonra hasta işinden ayrılmalı fakat günlük yaşantısından ve hobilerinden koparılmamalıdır. Önceden yaptığı birçok şeyi yapmaya devam etmelidir.

Ev, hastanın yaşamına uygun bir şekilde dizayn edilmeli, tehlikeli görülen eşyalar kaldırılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz