Perşembe, Ağustos 18, 2022

Altın Mühür Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Altın mühür, özellikle ABD’de en çok satılan beş bitkisel üründen biridir. Yerli Amerikalılar, tarihsel olarak, deri hastalıkları, ülser belirtileri ve gonore gibi çeşitli sağlık sorunları için altın mühür kullanmıştır.

Günümüzde altın mühürün geleneksel kullanımı, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları, alerji, göz enfeksiyonları, sindirim sorunları, kaşıntı yaraları, vajinit, idrar yolu enfeksiyonları ve hatta kanser gibi doğal tedaviyi ve önlemeyi içerecek şekilde genişledi.

Altın mühür, antimikrobiyal, anti-tümör, antienflamatuvar ve kan şekeri düşürücü olduğu kanıtlanmış berberin içeriyor. Altın mühür otunun alınmasının yasadışı uyuşturucular için olumlu bir testi engellemesine yardımcı olabileceği yönündeki söylentilerin ardından daha da popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, bu söylentinin doğru olduğunu kanıtlayan bilimsel bir delil yoktur. Neyse ki, altın mühürün tıbbi kullanımını destekleyecek araştırmalar var.

Altın Mühür Nedir?

Turuncu kök, sarı kök olarak da bilinen Altın mühür (Hydrastis canadensis), çilek ailesi Ranunculaceae’ye ait çok yıllık bir bitkidir. Kuzey Amerika’nın güneyindeki Quebec’den Kuzey Georgia’ya ve batısında Missouri’ye kadar uzanan geniş yaprak döken ormanların zengin, gölgeli topraklarında yer alan, düşük yayılım gösteren bir bitkidir.

Fazla hasat nedeniyle, altın mühür artık ABD’de çiftliklerde ticari olarak yetiştirilmektedir. Altın mühür bitkileri, tırtıklı beş ila yedi loblu yapraklar ve ahududu benzeri kırmızı meyvelere dönüşen küçük beyaz çiçeklerle kıllı saplara sahiptir. Altın mühür bitkisinin acı tatlı kökleri parlak sarı veya kahverengi, bükülmüş ve buruşmuş gibi durur.

Kurumuş yeraltı kökleri (rizomlar) ve altın mühür bitkisinin kökleri, doğal cilt bakım ürünleri yanında çaylar, sıvı özütler, tabletler ve kapsüller yapmak için kullanılır. Altın mühürün güçlü özellikleri başlıca berberin, kanadin ve hidrastin alkaloidlerinden kaynaklanmaktadır. Bu fitokimyasal alkaloidler, mukoz membranlar üzerinde güçlü bir sıkılaştırıcı etki yapar, hastalık oluşturan iltihaplanmayı azaltır ve antiseptik etkilere sahiptir.

Sindirim Sorunlarını İyileştirir

Çok acı olduğu için iştahı uyaran, sindirimi kolaylaştıran ve safra salgısını teşvik eden mükemmel bir sindirim yardımcısıdır. Altın mühür, dizanteri ve enfeksiyöz ishali tedavi etmek için binlerce yıldır Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) ve Ayurveda tıbbında kullanılan berberin içerir. Altın mühürdeki berberin, E. coli ve V. kolera da dahil olmak üzere bakteri ishallerine neden olan bazı patojenlere karşı antimikrobiyal etkinlik gösterdiği için bu şaşırtıcı değildir.

İnce bağırsak bakteri üremesi (SIBO) semptomları yaşayan insanlara da yardımcı olabilir. SIBO’nun güncel konvansiyonel tedavisi, tutarsız başarıya sahip oral antibiyotiklerle sınırlıdır. Global Advances in Health and Medicine tarafından yayınlanan bir araştırmanın amacı, bitkisel bir çare ile karşılaştırıldığında bir antibiyotik kullanarak SIBO’nun remisyon oranının belirlenmesiydi. Berberin içeren bitkisel tedavinin antibiyotik tedavisiyle aynı şekilde çalıştığını ve eşit derecede güvenli olduğunu keşfetti.

Bazı insanlar ayrıca mide şişmesi (gastrit), peptik ülser, ülseratif kolit, ishal, kabızlık, hemoroit ve bağırsak gazı için altın mühür kullanırlar. Bir başka etkileyici çalışma, tüp koşullarında test edilen birçok otlar arasında, altın mühür özütünün, gastrit, ülser ve hatta mide kanserine yol açabilen bir bakteri türü olan H. pylori’nin büyümesini inhibe etmede en aktif madde olduğunu buldu. Altın mühür gastrointestinal sistem söz konusu olduğunda gerçekten geniş bir yelpazede problemleri tedavi eder.

Doğal Antibiyotik ve Bağışıklık Sistemi Tetikleyicidir

Altın mühür doğal antibiyotik ve bağışıklık kazandırma yetenekleri nedeniyle alerji, soğuk algınlığı ve grip için bitkisel ilaçlarda sıklıkla bulunur. Bir çalışmada, altın mühürün bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı mücadele kabiliyetinin bir ölçüsü olan beyaz kan hücrelerinin artışına yardımcı olabileceği bulundu. Bilimsel araştırmalar ayrıca, altın mühür ve ekinezya gibi tıbbi bitkilerin, antijene özgü antikor üretimini artırarak bağışıklık fonksiyonunu geliştirebileceğini önermektedir.

Altın mühür ve ekinezya içeren bir ürün harika bir doğal bronşit tedavisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Texas-Houston Tıp Okulu’ndaki araştırmalar, bağışıklık uyarıcı olduğu için altın mühürün tıbbi etkinliğini, dolaylı olarak enfeksiyon sırasında klinik semptomların sınırlandırılmasına götüren iltihap önleyici tepki oranını azaltma yeteneğine sahip olabileceğini gösterdi. Altın mühür, mesane iç duvarlarında bakteri üremesinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonlarını (İYE) tedavi etmesi açısından da önemlidir. Altın mühürdeki berberin, E. coli’nin üriner sistem duvarlarına bağlanmasını engeller.

Kanserle Savaşır

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’ne göre, altın mühürdeki berberinin, çoklu çalışmalarda kanser hücrelerinde hücre döngüsü durması ve apoptozu (programlanmış hücre ölümü) başlattığı keşfedildi. Bir deney tüpü çalışması, berberinin meme kanseri hücrelerinin büyümesini doksorubisinden (kemoterapi ilacı) daha fazla inhibe ettiğini bulmuştur. Bir başka deney tüpü çalışmasında berberin alkaloidleri; hem farelerde hem de insan beyin tümörlerine karşı 6 kötü huylu beyin tümör hücre hattına karşı ortalama % 91 tümör inhibisyonu üretti.

Berberin alkaloidlerinin, tümör hücrelerine karşı etkili bir kanser hücresi öldürme aktivitesi olduğu da gösterildi. Tek başına 150 mcg / ml’lik bir dozda berberinin kullanıldığı ve % 91’lik bir ortalama kanser hücresi öldürme oranına sahip olduğu bir seri insan kötü huylu beyin tümörü hücresi ve sıçan beyin tümörü hücreleri üzerinde araştırma yapıldı. Buna karşılık, kemoterapi uyuşturucu karmustinin sadece % 43’lük bir hücre öldürme hızı vardı. 10 mg / kg’da berberin ile tedavi edilen sıçanlar ise % 81 oranında öldürme oranına sahiptir. Araştırma devam edecek, ancak şimdiye kadar altın mühürün ciddi anti-kanser yetenekleri bulunduğunu gösteriyor.

Göz ve Ağız Sorunlarına Yardımcı Olur

Altın mühür ayrıca boğaz ağrısı, çürük şikayetleri ve ağız yaraları için de kullanılır. Bu endişelerden herhangi biri için, altın mühür gargarası kullanmak iltihaplanmayı azaltarak ve kötü bakterilerin yok edilmesiyle duruma yardımcı olabilir. Zaten halihazırda altın mühür içeren bir gargara alabilir veya evde kolayca altın mühür gargarası hazırlayabilirsiniz. Bir fincan altın mühür çayı hazırlayın ve ağzınızı yıkamak için kullanmadan önce soğumasını bekleyin. Veya bir çay kaşığı tuz ile 200ml. sıcak suya beş damla sıvı altın mühür özütü ekleyebilir ve iyice karıştırdıktan sonra gargara yapabilirsiniz.

Altın mühür, göz enflamasyonu ve konjonktivit gibi göz enfeksiyonları için bir göz yıkama maddesi olarak kullanılmıştır. Gözlerde altın mühür kullanımı biraz tartışmalı olduğundan, altın mühürü bu yolla kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

Kalp Sağlığını Artırıyor

Altın mühürde bulunan berberinin kardiyovasküler etkileri aritmi ve kalp yetmezliğinin tedavisinde olası klinik yararlılık göstermiştir. Bu nedenle altın mühürün kronik konjestif kalp yetmezliği (KKY) ve kalp fonksiyonu için genel olarak yararlı olduğuna inanılmaktadır. 2006 yılında yapılan bir araştırma, altın mühür kökü özütünün, karaciğerin LDL (“kötü kolesterol”) reseptörlerinin düzenlenmesinde ve plazma kolesterolünün azaltılmasında oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

Genel olarak, bulgular altın mühürü, doğal LDL düşürücü bir madde olarak tanımladı. Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzıyla birlikte altın mühür, doğal olarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Berberin, kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmaya ve şişmanlığı kontrol altında tutmaya yardımcı olarak kalp sağlığına da yardımcı oluyor ve her ikisi de koroner kalp hastalığı riskini artırabilir. Berberin, arterleri rahatlatan, kan akışını artıran, kan basıncını düşüren ve damar tıkanıklığına karşı koruyan sinyal niteliği taşıyan bir nitrik oksit salınımını da uyarır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz