Alıç Bitkisi Alıç Bitkisinin Faydaları ve Alıç Bitkisinin Tedavi Etkisi

40
alıç

Anayurdu bilinmeyen ama Kuzey Yarım kürenin ılıman bölgeleri ile ülkemizde yaygın şekilde yetişen alıçlar ağaç ya da ağaççık formunda gelişen bitkilerdir. En çok 10- 12 m’ye kadar boylanabilirler.

Yalın ya da parçalı yumurtamsı biçimli yeşil veya koyu yeşil renkli yaprakları vardır. İlkbahar sonları ile yaz mevsimi başlarında salkımlar halinde açan çiçekleri beyaz ya da pembe renkli olur. Bu çiçeklerinden sonbaharda bazı türlerinde yenebilen sarı, kırmızı veya siyah renkli meyveleri olgunlaşır.

Alıçın Faydaları Nelerdir?

Kalp ile kan dolaşımı sisteminin destekleyicisidir. Kalp damarlarını hasarlara karşı korur ve bedendeki kılcal damarların yapısını güçlendirir. Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kalp kaslarının işlevlerini düzene sokar. Kan dolaşımını güçlendirici etkisiyle bacaklarda oluşan ödemleri giderir. İdrar söktürücüdür. Sakinleştirici olup stresleri yatıştırır, çarpıntıları giderir. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi de vardır. Uykusuzluğa karşı güvenle kullanılabilir.

Alıçın Tedavide Kullanımı

Alıç meyveleri sonbahar başı ile ortaları arasında toplanır. Meyveleri parçalanır ve bitkinin birkaç yaprağı eklenir. Bu bitki karışımından iki tatlı kaşığı alınıp bir bardak kaynar suya atılır.

20 dakika süreyle demlendirilip bir çay (infüzyon) hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer çay fincanı içilir. Tedaviye iyileşme sağlanıncaya kadar devam edilir. Diğer mevsimlerde piyasada satılan alıç ekstrelerinin paketindeki talimata göre kullanılması önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz