Çarşamba, Ocak 12, 2022

Alerjiye bağlı egzama durumunda nelere dikkat edilmeli?

Alerjiye bağlı egzama

Egzamalı kişilerde çoğunlukla alerjik reaksiyonlar da gözlenmektedir. Bu kişide böyle bir durumun henüz gözlenmemesi de alerji olmadığı anlamına gelmeyebilir. Bu bağlamda aileden her hangi bir kişide tüylü hayvanlara karşı alerji olduğu kanıtlanmışsa ya da egzamalı kişide tüylü hayvanlarla temas edildiğinde egzama şikayetlerinin arttığı gözlenmişse, evde hayvan beslenmesi, dışarıda da bu hayvanlarla temas edilmesi önerilmez. Aslında her hangi bir belirti olmasa bile egzamalı kişilerin evde ya da başka bir ortamda bir hayvanla birlikte bulunmaları uygun olmaz.

Tüm egzamalı kişiler için hijyen ekstra önemlidir. Ancak alerjiye bağlı egzama vakalarında temizlik ekstra önem taşımaktadır. Kirli, tozlu halılar ve koltuklar egzamanın şiddetlenmesi bağlamında büyük risk taşır. Evin temizliğinde merkezi elektrik süpürge, hepa ya da mikrofiltreli elektrik süpürge kullanılması, halıların sık sık dışarıda özel yıkanması önerilir. Evdeki küçük eşyalarda ya da oyuncaklarda toz birikimi olmaması için kapağı kapalı dolaplarda ya da raflarda saklanması daha doğru olur. Bu amaçla kapaklı oyuncak kutuları, açık kutular ve raflar yerine, kitaplık tarzı dolap ve raflar kullanılması uygun olur. Tüm bunların yanında alerjik egzamalı kişilerin kendileri zaten sigara kullanmalı, bir de bu kişiler sigara içilen kapalı ortamdan uzak durarak pasif içicilikten de kaçınmalıdır.

Egzamalı kişiler nasıl spor yapmalı?

Egzamalı kişilerin çok fazla terlememeleri önem taşımaktadır. Spor yapıldığında ise vücut ısısının artması ve terlemek kaçınılmaz, dolayısıyla da kaşıntı sorunu artar. Aynı bağlamda havuzda yüzme şeklinde bir spor aktivitesi de cildin doğal pH dengesini bozup cildi kurutabilir, havuzdaki klorlu su cildi tahriş edebilir ve kaçınılmaz son olarak kaşıntı artar. Tüm bunlardan yola çıkarak egzamalı kişilerin çok ağır sportif etkinliklerden kaçınmalar, spor öncesinde ve sonrasında cildin bolca nemlendirilmesi ve serinletici bir duş alarak cildin rahatlatılması önerilir.

Güneş ve tuzlu su egzamaya iyi gelir mi?

Egzamanın doğal yoldan tedavisinde ya da semptomların hafifletilmesinde güneş ve tuzlu suyun etkili olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan egzama olan kişilere tuzlu suda banyo yapmaları, tuzlu su dolu küvette 15 – 20 dakika kalmaları ve bol güneşli yerde kalmaları önerilir. Ancak egzamalı kişiler güneşe çıkmadan önce UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu özelliği yüksek güneş kremi kullanmalılar. Aksi halde egzamalı cildin direkt olarak güneş ışığına maruz kalması güneş yanığı riskini ve kaşıntıyı arttırmaktadır. Egzamalı kişiler sadece yazın değil kışın ve baharda güneşli günlerde de mutlaka güneşten koruyucu krem kullanmalılar. Bu bağlamda kullanılan güneş kremleri bol nemlendiricili, yağlı olmalıdır.

Egzamalı kişiler kışın nelere dikkat etmeli?

Kışın soğuk ve kuru hava elbette ki egzamalı ciltteki sorunları arttırmaktadır. Bu bağlamda kışın da cilt hem yağlanmalı hem de nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Özellikle de aşırı soğuklarda oluşan don yaraları için koruma sağlayacak kadar etkili bir krem henüz yok. Bu bakımdan özellikle de egzamalı çocuklar, kışın tahriş etmeyen ve kaşındırmayan çok sağlam kışlık giysilere korunmalıdır. Zira çok ağır soğuğun cilde teması çok ciddi sorunlara yol açıyor.

Yukarıda verilen detaylı bilgilerle birlikte egzamanın kaşıntılı ve rahatsızlık veren bir cilt hastalığı olduğu, ancak asla bulaşıcı bir hastalık olmadığının altını çizmekte fayda var. Yani egzamalı kişilerin başkalarıyla temas etmeleri her hangi bir soruna sebep olmaz. Genel olarak egzama stres, hava kirliliği, sigara ve alkol gibi etkenler dolayısıyla ciltte daha çabuk yaygınlaşmakta, cildi korumak ve sağlıklı yaşam koşullarına dikkat etmek durumunda ise hafiflemektedir. Ciddi bir cilt sorunu olan egzama; vücutta genital bölge de dahil olmak üzere, eller, ayaklar, kol, yüz gibi vücudun her yerinde çıkabiliyor. Egzama hem tıbbi tedavi hem de bitkisel kürler, uygulamalar sayesinde hafifletilebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şaşılık Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Şaşılık diğer adıyla göz kayması gözlerin birbirlerine olan paralelliğinin bozulmasıyla ortaya çıkan göz sorunudur. Gözler burun köküne doğru ve dış tarafa kayabileceği gibi yukarı...