Pazar, Ağustos 14, 2022

Akciğerde Su Toplaması Neden Olur?

akciğer su toplaması

Bu hastalığın kendini gösteriş şekli öncelikle zatürre diye adlandırdığımız hastalık ile başlar. bunun nedeni ise şudur ki hastalığınızda oluşan bakteriler ya da virüslerden kaynaklanır. Zatürre bu yüzden en çok akciğerde su toplama nedeni olarak başta tutulur, bu sürece önlem alınmazsa ölüme kadar gidebilir ve tek nedeni bu değil bazen de akciğerin dokusunda kaynaklanan rahatsızlıklar da olabilir.

Bir an önce tedaviye başlanmalı yoksa ciğerler söner hayatı risk taşımaya başlayabilir. En erken sürede tedavi başlanmalıdır. Genellikle bu hastalığa yakalananlar şiddetli bir soğuğa maruz kaldıklarında bu hastalığa yakalanırlar. Eğer şu gibi belirtiler varsa akciğeriniz su toplamış olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Nefes darlığı çekiyorsanız bunun şiddeti de ciğeriniz de biriken sıvıya göre değişir ne kadar sıvı biriktiyse o kadar nefes almakta güçlük çekilir.

Şiddetli şekilde öksürdüğünüz de göğsünüzün yanında bir ağrı ya da sırtta bir ağrınız oluşuyorsa bu da şiddetli bir etkendir. Özellikle öksürdüğünüzde ağrıyan yerinizi doktora gösterdiğinizde doktor orayı dinleyerek sıvının basıncını duyabilir ve altta yatan nedenleri bulur.

Akciğer su toplanmasının bir belirtisi de aniden ateşlenme üşüme ve titreme yoluyla da kendini gösterebilir. Bu durum da akciğeriniz enfeksiyon kapmış ve acilen doktora başvurmanız ve tedavinizi olmanız gerekir. Genelde bu hastalık ilerlemedi ise doktorunuzun başvuracağı yöntem antibiyotik ile sıvının atılmasını sağlayacaktır.

Sağlık ile ilgili hiç bir sorununuzu ertelemeyin ki sonradan tedaviler için gecikmiş olmayın. sağlıklı günler sizler ile olması dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz