Perşembe, Ağustos 11, 2022

Akciğer Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemleri

Akciğer Kanserinde Yakın zamanda büyütme tedavisi ile ilgili yeni yöntemlerde artışlar. Bunlardan birinde halen araştırma aşamasında olup, kanıtlanmış etkinlikleri ile halen orada tedavi yaklaşımlarındalar. Gidenler bu yeni yöntemlerden öncedir:

Kemoterapi rejimleri;

Mevcut kemoterapi ilaçlarının farklı kombinasyonlarında önemli değişiklikler olmuştur. Onkologlar akciğer kanseri tedavi yöntemlerinde sürekli yenilemeler yapmaktadırlar. Klinik çalışmalar farklı kombinasyonların halen standart olarak kullanılan rejimlere göre üstünlüğünü araştırmaktadır. Bütün bu çalışmalar dünyanın büyük kanser kongrelerinde tartışılmaktadır.

Hedefe yönelik tedaviler;

Monoklonal antikorlar, büyüme faktörü inhibitörleri ve anti-anjiyogenez ilaçlar sadece kanser hücrelerini tedavi etmek için ayarlanmıştır. Bu yöntemlerden bazıları halen araştırma aşamasında olup bazıları ise hastalarda kullanılmaya başlanmıştır.

Monoklonal antibiyotikler: Biyo-mühendislik tarafından geliştirilmiş bu antibiyotikler bir yarısı kanser hücresi içerisine yerleşen diğer yarısı ilaç veya radyasyon içeren yapıdadırlar. Bu nedenle, monklonal antibiyotikler hastaya verildiğinde kanser hücresini bulur ve burada içindeki ilaç veya radyasyonu kanser hücresine verir. Sadece kanser hücrelerinde etki ettikleri için yan etkileri azdır.

Anti-anjiyogenez ilaçlar: Kanserler oldukları yerlerden başka yerlere yayılabilmek için yeni damarla oluştururlar. Bu duruma Anjiyogenez (damar gelişimi) adı verilir. Bu yeni damar gelişimini engelleyen ilaçlara anti-anjiyogenez ilaçlar denir. Kanser tedavisinde çok umit verici bir yöntemdir.

Büyüme faktörü engelleyicileri: Kanser hücreleri “büyüme faktörü” adı verilen bir maddeyi üreterek bununla hızlı şeklide büyür. Büyüme faktörünü engellemek üzere geliştirilmiş ilaçlar kullanılarak kanserin büyümesinin önüne geçilmiş olur.

Fotodinamik tedavi;

Işık kullanarak kanser dokusunu aydınlatıp ilaçların aktive olmasını sağlayan yöntem ümit verici olup araştırma aşamasındadır.

Akciğer kanseri aşıları;

Aşılar kanser hücrelerinin yapısını değiştirerek artık bir kanser olmaktan çıkarılıp vücudun kendi savunma sistemleri tarafından yabancı bir madde olarak algılanıp yok edilmesi temeli ile çalışır. Teorik olarak, az miktarda aşı verilerek vücudun kansere karşı savaşması sağlanacaktır. Çocukluk çağında kullanılan aşıların aksine, kanser aşıları hastalığın oluşmasını engellemeye değil oluşan bir kanserin yok edilmesine gayret eder.

Gen tedavileri;

Bilim adamları kanser hücrelerinde oluşan genetik değişimleri öğrendikçe bu değişiklikleri düzeltmeye yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Hasar görmüş genlerin normal kopyalarının hücre içerisine verilmesi temelini taşıyan gen tedavileri henüz araştırma aşamasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz