Perşembe, Ağustos 11, 2022

Ağız Yaraları İçin Ev Yapımı Gargara

Kimse aft olarak bilinen küçük ama acı verici yaraları sevmez. Yanak içinde, dudaklarınızda, dilinizin altında veya diş etlerinizin tabanında oluştuğunda acılı günler geçirebilirsiniz.

Aftlar;

Uçuklar, ateş yükselmesine bağlı yaralar veya uçuklama bölgelerinin (herpes virüsünün neden olduğu) aksine ağız dışındadır ve kesinlikle bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, özellikle konuşurken veya yiyorken acı verebilir ve canınızı sıkabilirler.

Aft yarasının tam nedeni bilinmemektedir, ancak eğer bir aft ağrınız varsa, sıcak ve baharatlı yiyeceklerin yanı sıra diş macunu veya ağız durulama sıvısı içeren sodyum lauril sülfattan kaçınarak tahriş ve ağrıyı azaltabilirsiniz.

Çoğu ağız yaraları çok küçüktür ve herhangi bir yara izi olmaksızın bir iki hafta içinde kendiliğinden kaybolurlar. Ancak, aşağıda vereceğimiz basit ama son derece etkili gargarayla iyileşme süresi daha da hızlanacak.

İlk madde karbonat (sodyum bikarbonat); doğal bir pH düzenleyicidir. Aşırı yağlı yiyecekler, asitli yiyeceklerin veya içeceklerin aşırı tüketiminden kaynaklandığına inanılan ağız yaraları için kullanılır. Karbonat, asitli bir madde ile temas ettiğinde doğal olarak pH’ı nötralize eder. Böylece, bir bardak karbonat ağızla temas ettiğinde, hemen boğazın pH’ını dengelemeye yardımcı olur; ağzınızın tamamının iyileşmesini hızlandırır ve ek olarak boğaz enfeksiyonu oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Tarifin bir diğer temel bileşeni, zengin fayda içeren aloe vera; vitaminler, enzimler, amino asitler ve polisakkaritler gibi biyolojik olarak aktif bileşenlerle yüklenir. Aloe, özellikle vücudun dokularıyla ilgili uzunca yararları olan etkileyici bir bitkidir.

İltihaplanmayı azaltma, tahrişi yatıştırma ve ağız içindeki yumuşak dokunun iyileşme sürecini hızlandırabilme özelliği nedeniyle aloe vera senelerdir önemli bir ilaç olarak kullanmaktadır.

Ağız yaraları neden olabilir?

Ağız yaralarının kesin nedeni bilinmiyor. Stres veya doku hasarının basit ağız yaralarının nedeni olduğu düşünülmektedir. Turunçgil veya asidik meyveler ve sebzeler (limon, portakal, ananas, elma, incir, domates ve çilek gibi) içeren belirli gıdalar ani boğaz ağrısını ya da ağız yarasını tetikleyebilir veya sorunu daha da kötüleştirebilir. Bazen keskin diş yüzeyleri, diş telleri ya da takma diş protezleri gibi diş problemleri de ağız yaralarını tetikleyebilir.

Bazı karmaşık ağız yaraları bazı hasar görmüş bağışıklık sistemi gibi temel sağlık koşullarından kaynaklanır. B12 vitamini, çinko, folik asit veya demir eksikliği gibi beslenme sorunları, çölyak hastalığı veya Crohn hastalığı gibi gastrointestinal sistem hastalıkları ağızlarda aft oluşmasına katkı sağlayabilir.

Ağız Yaraları ve Aft İçin Ev Yapımı Gargara

Gargarayı hazırlama süresi: 4 Dakika

Kullanım miktarı: 1 kerelik kullanım sağlayacaktır

Malzemeler:

1 çay kaşığı karbonat

2 çorba kaşığı Aloe vera jeli

Yarım su bardağı ılık su

Talimatlar:

Tüm malzemeleri küçük bir bardak veya kupa içerisine boşaltın ve malzemeleri homojen şekilde birleştirmek için iyice karıştırın.

Ağzınızda yaklaşık 10 saniye boyunca çalkalamak için küçük bir yudum karışım alın. Durulamadan önce iyice ağzınızı çalkalayın. Yutmamaya dikkat edin.

Ağız yaraları tamamen iyileşene ve artık yaralı bölgede acı hissetmeyinceye kadar günde 1 kez tekrarlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz