Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Adıyaman hakkında merak edilen her şey

adıyaman hakkın her şey

Adıyaman Hakkında Bilgiler

Toplamda Şehir merkezi hariç 8 tane ilçesi bulunmaktadır. Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kâhta, Samsat, Sincik ve Tut

Adıyaman  Turistlik bakımından ilgisi çekimi yüksek bir ildir. Gezip keşfedilecek Tabiat güzelliği ve tarihi mekanları bulunmaktadır. Tarihin bilinen en eski yerleşim yerleri arasında yer almaktadır.

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren 1954 yılına kadar eski idari yapısı korunarak Malatya’ya bağlı kaza durumunda olan Adıyaman 1954  tarihinde Malatya’dan ayrılarak  il halini  almıştır.

Adını, anlamı Güzel vadi olan ‘Vadi-i Leman‘ kelimesinin zamanla değişmesiyle  Adıyaman olarak almış.

GEZİLECEK YERLERİ

1.NEMRUT KALESİ:Nemrut Dağı Ve Kommagene Kralı Antiochos’a Ait Tümülüs Ve Kutsal Alanlar, Milli Park’ın Ana Özelliğini oluşturmaktadır.

2 ADIYAMAN KALESİ: Adıyaman şehir merkezinde yer alan Adıyaman kalesi yaklaşık 25 m yüksekliğinde yığma bir höyük üzerine kurulmuş. Adıyaman Belediyesi tarafından restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

3 CENDERE KÖPRÜSÜ:Adıyaman’da Cendere Çayı Üzerinde Yer Alır Ve Dünyanın Hala Kullanılmakta Olan En Eski Köprülerinden Biri Olarak Anılan Tarihi bir Köprüdür.

4 KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ: Komagene Kraliyet ailesine ait bir anıt mezar olan bu yer ismini güneydeki sütun üzerindeki duran kartal heykelinden almıştır. 9 metre yükseklik olan bu tümülüsün yanında 21 metre yüksekliğinde çakıl taşlarının yığılması ile oluşturulmuş anıt mezar bulunmakta. Çevresinde ise yine anıtsal olarak dört sütun daha bulunmaktadır.

5 PERRE ANTİK KENTİ:2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü görevlileri tarafından yapılan incelemelerden sonra hazırlanan ‘Çevre Düzeni’ planı uygulamaya konuldu. 2012 yılının Aralığında başlayan ‘Çevre Düzeni’ planında önemli mesafeler ve yol katedildi. Roma Çeşmesi ve 200’ün üzerindeki kaya mezarıyla gelen turistlerin büyük ilgisini gören Perre Antik Kenti çevre düzenlemesiyle turistlerin daha fazla ilgisini çekecektir. Çevre düzeni planı çerçevesinde Perre Antik Kentte bir çok çalışma yürütülecektir.

6 OTURAKÇI PAZARI:Adıyaman şehir merkezindeki bu tarihi çarşıda yöreye özgü halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi el sanatları ürünleri turistlik eşya olarak satılır.

7 ÇELİKHAN İÇMESİ:Çelikhan İlçesi’nin 23 km. kuzeydoğusunda yer almaktadır. Bu kaynağın mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, hastalıkları ve  böbrek taşı ve sağlıklı zayıflama için yararlı olacaktır.

8 GÜMÜŞKAYA MAĞARASI:İl merkezinin 40 km güneybatısında Göksu Nehri kenarında aynı adla anılan köyün batısında kayalardan oyma tünel biçiminde birbiri ile bağlantılı çok sayıda mağara yer alır. Bu mağaraların M.Ö. 150 yılında yapıldığı düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz