ada çayı

Anayurdu Akdeniz Havzası ile Kuzey Afrika bölgeleri olan ada çayı ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde doğal olarak yetişir. 80 cm’ye kadar boy atabilir. Saplarında karşılıklı dizili yumurtamsı biçimli gri-yeşil renkli hoş kokulu yaprakları; yaz ortalarında halka şeklinde salkımlar halinde açan dudak biçimli ve leylak rengi, hoş kokulu çiçekleri vardır.

Ada Çayının Faydaları

Adaçayı larenjit (gırtlak yangısı), farenjit (yutak yangısı) ve bademcik yangısı ile anjinlerde iyileştiricidir. Öksürüğü, özellikle kuru öksürüğü keser. İştahı kesen adaçayının obeziteye karşı etkili olduğu ısrarla öne sürülmektedir. Sindirimsizliğe (hazımsızlığa) iyi gelir. Mide ve batındaki gazları söktürücüdür. Gece terlemelerini azaltır. Anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Son yıllarda İngiltere’de yapılan ciddi bilimsel araştırmalarda bellek kaybını azalttığı ve Alzheimer hastalığına karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ada Çayının Tedavide Kullanımı

Yukarıdaki tıbbi etkileri sağlamak üzere ada çayı yaprakları bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanır. Gölgede, 35 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta özenle kurutulur. Belirtilen durumlarda kullanılmak üzere bir-iki tatlı kaşığı kuru ada çayı yaprağı bir bardak kaynar suya atılıp 10 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen çaydan (infüzyon) günde üç çay fincanı içilebilir.

UYARI: Ada çayı günde 3 çay fincanından fazla kesinlikle içilmemelidir; hamile bayanlar ada çayını kesinlikle içmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz