Salı, Ağustos 16, 2022

1 Dilim Çavdar Ekmeğinin Kalorisi Nedir?

çavdar ekmeği kalori

Çavdar, insanlık tarihi kadar eski bir besindir. Buğdaygiller familyasının çok yaygın yetiştirilen ve tüketilen  tahıl ürünlerindendir. Çavdar hayvancılık sektörü içinde önemli bir bitkidir, hayvan yemi olarak yaygın bir kullanım alanı vardır. Bunun  yanında en çok ekmeklik un üretiminde kullanılmaktadır. Karbonhidrat oranı yüksektir. İçeriğinde bulunan B grubu vitaminleri insan sağlığı açısından çok değerlidir.

Ekmek çeşitleri içinde uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen ve tüketimi özendirilen çavdar ekmeğidir. Çavdar tahılı unu kullanılarak yapılmaktadır ve ciddi oranda lif kaynağıdır. Çavdar ekmeğinde bulunan lif, sindirim sisteminin dostudur ve yüksek kolesterolle savaşarak kalp sağlığını korumaktadır. Lifli bir ekmek çeşidi olarak çavdar ekmeği, beyaz ekmek gibi kilo sorunu yapmamaktadır.

 Çavdar ekmeğinin düzenli tüketimi kandaki şeker oranını dengeler  ve çekeri ideal seviyeye inmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca antioksidan etkisi, hücre yenilemeye yardımcı olmakta, vücuda dışarıdan alınan zararlı serbest radikallerin yarattığı tahribata karşı bedeni savunmaktadır.  Bu sebeple de düzenli çavdar ekmeği tüketiminin yaşlanma etkilerini geciktirdiği kabul edilmektedir.

1 Dilim Çavdar Ekmeği Kalori Miktarı

Çavdar ekmeğinin gramajına göre bir diliminde 60 ile 120 arasında kalori yer almaktadır. Bütün bir çavdar ekmeği yaklaşık 740 kalori gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz